Ďalšiu noc prejdeme z letného na zimný čas. Hoci to pre väčšinu z nás znamená hodinu spánku navyše, aj toto narušenie cirkadiánneho rytmu môže spôsobiť únavu a podráždenosť. Čo môžeme urobiť, aby sme zmiernili negatívny vplyv zmeny času na našu pohodu?
Už túto noc si meníme čas a prechádzame z letného času na zimný. Zajtra ráno sa tak zobudíme do zimného času (SEČ). Zmena času, dokonca aj taká, ktorá pridá hodinu spánku, má vplyv na našu psychiku a celkovú kondíciu.
Akékoľvek narušenie cirkadiánneho rytmu môže spôsobiť slabú pohodu, ospalosť, podráždenosť alebo slabú koncentráciu, a nie každý ju zvládne bez ťažkostí. Ako teda túto zmenu času zvládnuť čo najlepšie?
Odborníci z University of Colorado v Boulderi vypracovali množstvo jednoduchých odporúčaní, ktoré pomôžu bojovať s negatívnymi vplyvmi zmeny času.
Večer je napríklad vhodné si dať relaxačný kúpeľ, šálku čaju, pustiť si relaxačnú hudbu alebo čítať si knihu. Pred spaním by sme sa mali vyhýbať ťažkým maškrtám, kofeínu a alkoholu.
Vedci zdôraznili, že by sme mali byť opatrní pri používaní obrazoviek elektronických zariadení, ktoré vyžarujú modré svetlo. Toto modré svetlo totiž ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus a hladiny melatonínu, čím oklame náš mozog, aby si myslel, že je stále deň.
Počas obdobia zmeny času sa snažte obmedziť čas strávený pred obrazovkou pred spaním alebo použite aplikácie, ktoré blokujú modré svetlo. Mnohé zariadenia umožňujú nastaviť režim, v ktorom obrazovka v noci automaticky zníži množstvo modrého svetla a ráno sa vráti do normálu.
Hoci vidina ďalšej hodiny počas dňa a neskoršieho spánku môže byť lákavá, vedci vysvetlili, že to môže mať negatívny vplyv na náš psychofyzický stav. Čím bližšie sa budeme držať našej bežnej rutiny spánku, tým rýchlejšie sa naše telo prispôsobí zmene času.
Ak pociťujeme následky návratu k štandardnému času zle, môžeme si počas dňa krátko zdriemnuť. Jeho dĺžka by nemala presiahnuť 20 – 30 minút, avšak dlhšie zdriemnutia môžu narušiť normálny spánkový režim a spôsobiť, že sa budeme cítiť ešte viac unavení.