Noc z pondelka na utorok vyvolala polárnu žiaru v dôsledku silnej geomagnetickej búrky aj v nižších polohách ako zvyčajne. Počas uplynulej noci pozorovali polárnu žiaru v susednom Poľsku.
V pondelok neskoro večer panovali v Poľsku dobré podmienky na pozorovanie zriedkavej polárnej žiary. Tá sa zvyčajne objavuje v okolí zemských pólov, no ak na Zemi dôjde k silnejšej geomagnetickej búrke, polárne žiary sa môžu objaviť aj v nižších polohách.
Počas uplynulej noci sa tento krásny úkaz objavil vo východných oblastiach Poľska. Zrejme by sa dal pozorovať aj v iných častiach Poľska, avšak na zvyšku územia panovala oblačnosť a objavovali sa zrážky a lokálne aj búrky.
Nádherný záber sa podarilo zachytiť práve na severovýchode Poľska. Fotografia zobrazujúca svetlá v jasnoružovom a zelenom odtieni bola urobená pri meste Szurpiły v regióne Podlasie, no polárnu žiaru pozorovali aj napríklad v meste Lębork.
Polárna žiara je svetelný úkaz, ktorý sa vyskytuje najmä v blízkosti severného a južného pólu. Vniká vtedy, keď energizované častice plynu vyslané Slnkom dopadnú vysokou rýchlosťou do hornej atmosféry Zeme.
Zem je chránená pred „útokom“ svojím magnetickým poľom, ktorý presmeruje častice smerom k severnému a južnému pólu. Častice následne interagujú s plynmi v našej atmosfére a túto interakciu môžeme vidieť zo Zeme ako „tancujúce“ farby na tmavej oblohe.
Práve počas uplynulej noci došlo ku geomagnetickej búrke triedy G2, ktoré spôsobila, že polárne žiary sa objavili aj v tejto oblasti. Ak by búrka bola o čosi silnejšia, je možné, že by sme ich pozorovali aj nad územím Slovenska, ak by, samozrejme, panovala nad naším územím jasná obloha.
Okrem severských štátov a Poľska boli polárne žiary v dôsledku tejto geomagnetickej búrky pozorované aj vo viacerých štátoch USA ako napríklad v Minnesote, Wisconsine, Wyomingu či v Montane.
Takýto mimoriadne krásny úlovok sa podarilo zachytiť aj v Nórsku.