Noc sa na krátko zmenila v deň. Tak silný bol výbuch bolidu, ku ktorému došlo v noci z utorka na stredu u našich susedov v Maďarsku.
Veľká modrá guľa rozžiarila oblohu v noci z utorka na stredu o 02:07. Na pár sekúnd sa oblasťou rozložilo svetlo, pričom podľa svedkov bolo počuť aj zvukový efekt. Informuje o tom portál Idokep.
O intenzite vybuchnutého bolidu svedčí aj skutočnosť, že vidieť ho bolo aj skrz zamračenú oblohu. Ďalšie informácie budú teraz zbierať odborníci.
Aj keď tieto pojmy znejú rovnako, označujú niečo iné. Mnohí si tieto názvy mýlia, preto si pripomeňme, čo znamenajú.
Meteoroidy sú relatívne malé telesá zložené z kameňov a kovov, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre. Môžu byť malé ako zrniečka alebo aj meter široké. Menšie objekty sa nazývajú mikrometeoroidy alebo medziplanetárny prach.
Meteor vzniká, keď meteoroid vstúpi do atmosféry Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvorí pruh svetla, ktorý môžete pozorovať voľným okom. Úkaz sa väčšinou odohráva v časti atmosféry nazývanej mezosféra, ktorá sa nachádza 76 až 100 kilometrov nad povrchom Zeme.
Extrémne jasný meteor sa nazýva bolid - zvyčajne musia byť na oblohe jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme. Ešte jasnejšie meteory sa zvyknú označovať ako superbolidy.
Ak úlomky z vesmírneho telesa, ktoré prejde atmosférou Zeme, „prežijú“ a dopadnú na povrch, stávajú sa z nich meteority. Meteorit teda môže pochádzať z asteroidu aj meteoroidu či kométy.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. cez aplikáciu WhatsApp. Využiť môžete aj náš kontaktný formulár.