V poľských lesoch sa objavilo niečo zaujímavé. Tento organizmus nie je rastlina, zviera ani huba. Patrí do úplne inej skupiny živých organizmov.
V poľských lesoch nájdeme množstvo zaujímavých druhov rastlín, húb a živočíchov. Niekedy však zaujímavé exempláre patria do úplne inej, menej známej skupiny organizmov.
Jedným z nich je slizovka práškovitá (Fuligo septica), ktorá sa nedávno objavila v lesnej oblasti Przedborów. Pre svoj zvláštny žltkastý vzhľad je známa aj ako miešaný vaječný sliz.
Slizovka práškovitá patrí do skupiny slizoviek, jednoduchých eukaryotických organizmov, podobných skôr prvokom ako rastlinám a hubám.
Jej telo, nazývané sliz alebo plazmodium, sa zdá byť nehybné, ale v skutočnosti sa môže plaziť pri hľadaní živín pomocou pseudopodov. Ide o výbežky bunkovej cytoplazmy. Tento druh sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči otravám ťažkými kovmi, najmä zinkom.
Živí sa čímkoľvek, čo na svojej ceste stretne, avšak hlavne baktériami. Keď sa stretne s iným slizom, často sa s ním spojí a vytvorí väčší organizmus.
Nájdeme ju najmä v lesoch, menej často v starých parkoch. Vyskytuje sa od leta do neskorej jesene a najľahšie ju nájdeme po výdatnom daždi.
Nezvyčajný vzhľad slizoviek mal za následok mnohé povery, ktoré sa s ňou spájajú. V niektorých povestiach bola známa ako „čarodejnícke maslo“, ktoré mohlo susedom pokaziť mlieko.
Vikingovia ho napríklad považovali za zvratky trolej mačky – démonickej známej patriacej čarodejnici, ktorá pila mlieko od kráv. Povier je viacero, no v skutočnosti ide druh slizovky.