V Keni uhynulo viac ako 200 slonov. Netrpia iba slony, ale aj iné živočíšne druhy. Podľa odborníkov sa tento jav nevyskytol v takomto rozsahu viac ako 40 rokov. Sužuje to aj samotných obyvateľov Kene, ktorí len s veľkou námahou dokážu prežiť tento stav v ich krajine.
V Keni sa veľmi zhoršili podmienky pre život, nemajú to ľahké zvieratá, drobné živočíchy dokonca ani ľudia. Tí sa snažia pomôcť, ako sa len dá, ale ich krajinu sužuje najhoršie sucho, aké tu nebolo viac ako 40 rokov.
Sucho nezasiahlo iba Keňu, ale aj celú východnú Afriku. Najhoršie to znášajú slony. Tieto majestátne a najväčšie suchozemské cicavce potrebujú veľa vody. Podľa zástupcov kenského Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) situácia nebola taká zlá už štyri desaťročia. Najkritickejšie je na tom sever a juh krajiny.
Na záberoch, ktoré boli poskytnuté agentúre Reuters, je vidieť dehydrované mladé slony, ako sa snažia udržať na nohách. Úmrtnosť vznikla v dôsledku vyčerpania potravinových zdrojov, ako aj nedostatku vody.
„Sucho zabilo od februára do októbra 205 slonov," uviedla Peninah Malonzaová, kenská ministerka cestovného ruchu. Aj iné druhy zvierat vrátane hospodárskych sú obeťami počasia. Ako dodal Samson Lenjir, ktorý koordinuje program na ochranu slonov pre WWF, straty vážne ovplyvňujú miestnu populáciu.
Minulý rok mala krajina podľa odhadov ministerstva cestovného ruchu 36 000 slonov. Štyri po sebe idúce obdobia dažďov zlyhali v Keni, Somálsku a Etiópii. A taktiež milióny ľudí v Afrike hladuje. Len v Keni zahynulo viac ako 1,5 milióna kusov dobytka.
Komunity, ktoré sa starajú o zvieratá, sú v nebezpečenstve. Boja sa, že sa ocitnú v situácii, keď nielenže prídu o zvieratá, ale môžu prísť aj o ľudí, povedal Samson.
Úrady sľúbili, že sa postarajú o najviac ohrozené druhy zvierat. Ponúkli pomoc pri rozmiestňovaní vodných zdrojov a potravy.
Hoci v regióne v poslednom čase spadlo niekoľko zrážok, kenská meteorologická služba predpovedá, že sucho sa bude v nasledujúcich mesiacoch len zhoršovať. To znamená, že zvieratá budú naďalej ohrozené.
Divoká zver v Keni je hlavnou turistickou atrakciou. Cestovný ruch prináša približne 10% výkonu ekonomiky krajiny a zamestnáva viac ako 2 milióny ľudí.