V rámci Európskej únie sa šíri nová choroba, ktorú zaznamenali už vo viacerých krajinách. Na našom území ešte nebola zaznamenaná, ale farmári sa musia mať na pozore.
Katarálna horúčka, známa aj ako choroba modrého jazyka, sa v posledných mesiacoch šíri Európou a spôsobuje značné problémy chovateľom oviec. Prvé prípady tejto neinfekčnej vírusovej choroby, ktorá postihuje predovšetkým ovce, boli zaznamenané v septembri v Holandsku, pričom ochorenie sa rýchlo rozšírilo do Belgicka, Nemecka a Veľkej Británie.
Na Slovensku však podľa riaditeľa Zväzu chovateľov oviec a kôz, Slavomíra Reľovského, nákaza zatiaľ nevyčíňa, čo pripisuje opatrnosti slovenských chovateľov. Informáciu prináša portál Euractiv.
Slovenskí chovatelia sa podľa Reľovského vyhýbajú nákupu oviec zo zahraničia, čo je kľúčovým faktorom, prečo sa nákaza do slovenských chovov zatiaľ nedostala.
„Je to vďaka tomu, že sa maximálne snažíme robiť uzavretý obrat stáda. Odporúčame všetkým chovateľom, že treba kupovať na Slovensku a nie neoverené zvieratá zo zahraničia – ani z Česka, ani z Poľska. Okrem katarálnej horúčky si môžu doviesť aj iné choroby. Nestojí zo za to,“ tvrdí Reľovský.
Ďalším dôvodom je podľa neho aj prísny dohľad zo strany veterinárnej správy, ktorá podľa jeho slov vykonáva svoju prácu kvalitne. Slovenským chovateľom zatiaľ prajú aj klimatické podmienky, ktoré neumožňujú hmyzu, ktorý chorobu prenáša, rozšíriť sa.
Katarálna horúčka oviec sa šíri predovšetkým v oblastiach, kde teplo, vlhkosť a druh pôdy vytvárajú ideálne podmienky pre prežitie pakomárikov, ktorí sú prenášačmi vírusu.
Hlavné ohniská sa aktuálne nachádzajú v krajinách Beneluxu a na Balkáne, pričom najbližšie k Slovensku bola choroba zaznamenaná v Rumunsku a v Nemecku, konkrétne v Sasku, ktoré hraničí s Českou republikou.
Napriek tomu, že Slovensko zatiaľ hlási nulový výskyt ochorenia, Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje, že v budúcnosti by mohla katarálna horúčka predstavovať problém aj u nás. V minulosti, konkrétne v roku 2008, Slovensko spadalo do takzvanej zakázanej zóny kvôli výskytu ochorenia v susedných krajinách, ako je Česko a Maďarsko.
Okrem katarálnej horúčky čelí Európa aj ďalšiemu vážnemu ochoreniu oviec – moru malých prežúvavcov, ktorý sa nedávno začal šíriť v Grécku. Tento vírus predstavuje ďalšiu výzvu pre chovateľov a môže ešte viac skomplikovať situáciu v európskom poľnohospodárstve.
Portál Euractiv uvádza, že Slovensko musí byť pripravené na možné šírenie týchto ochorení aj na svoje územie, a to napriek aktuálnej priaznivej situácii. Dôležité bude aj naďalej dodržiavať preventívne opatrenia a dôsledne kontrolovať obchodovanie so zvieratami, aby sa riziko prenosu minimalizovalo.