Do Európy sa dostal invazívny a veľmi nebezpečný druh tropického kliešťa, ktorý môže prenášať smrteľné choroby. Dobrou správou je, že jeho výskyt zatiaľ na Slovensku oficiálne potvrdený nebol.
Hoci sa tieto invazívne kliešte prirodzene vyskytujú v oveľa teplejších oblastiach sveta, ako napríklad v Afrike alebo Ázii, čoraz častejšie ich pozorujeme aj v strednej a severnej Európe. Na náš kontinent ich dovliekli sťahovavé vtáky a tieto nebezpečné kliešte sa začali u nás udomácňovať.
Napríklad poľskí výskumníci v týchto dňoch požiadali širokú verejnosť o pomoc pri pátraní tohto invazívneho kliešťa na území našich severných susedov.
Ako vysvetlil na TVN24 profesor Dr. Hab. Maciej Grzybek z Inštitútu námornej a tropickej medicíny Lekárskej univerzity v Gdansku, kliešte rodu Hyalomma pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, no v dôsledku klimatických zmien migrovali do Európy.
Doteraz boli detekované v Maďarsku, Nemecku, Švédsku a Veľkej Británii. V južných oblastiach Európy, napríklad na Pyrenejskom polostrove, sa tieto kliešte už definitívne usadili.
Na Slovensku kliešť rodu Hyalomma ešte nebol oficiálne potvrdený, no nie je vylúčené, že sa u nás už nevyskytuje.
Tieto kliešte sú nebezpečné najmä tým, že môžu prenášať smrteľné choroby, a to najmä kliešťový týfus a krymsko-konžskú hemoragickú horúčku, ktorá spôsobuje život ohrozujúce ochorenie.
Tento druh kliešťa je výrazne väčší než naše bežne sa vyskytujúce kliešte. Jeho najvýraznejším poznávacím znakom je to, že pri bližšom pohľade má pruhované nohy, na základe čoho sa dá celkom dobre spoznať.
Na záver dodáme, že Európa ako jeden z najrýchlejšie sa otepľujúcich regiónov sveta je výrazne vystavená fenoménu migrácie nových druhov hmyzu na náš kontinent.