Včela kvetná, ktorá pochádza z južnej Ázie, založila svoju prvú kolóniu v Európe. Tento objav vyvolal obavy medzi včelármi, ktorí sa obávajú, že bude mať negatívny vplyv na pôvodné populácie včiel a iných opeľovačov.
Prvá kolónia inváznej včely kvetnej (Apis florea) v Európe bola oficiálne potvrdená. Dôkazy publikoval medzinárodný tím odborníkov v auguste v časopise Journal of Apicultural Research.
„Sú to znepokojujúce správy,“ povedal pre britský The Guardian Dave Goulson, profesor biológie na Univerzite v Sussexe, ktorý sa na výskume zúčastnil.
„Apis florea bude pravdepodobne súťažiť o peľ a nektár s našimi pôvodnými opeľovačmi, skupinou hmyzu, ktorej počet už klesá. Je tiež veľmi pravdepodobné, že tieto včely budú prenášačmi mnohých chorôb, voči ktorým môžu mať európske včely slabú imunitu,“ vysvetlil.
Ako vedci napísali v článku, včela kvetná pomaly rozširuje svoje územie z Ázie na Blízky východ a severovýchodnú Afriku, no doteraz nebola nikdy zaznamenaná v Európe. Až doteraz. Prvá kolónia tohto cudzieho druhu bola potvrdená na Malte. Tvorilo ju vyše dvetisíc dospelých jedincov.
Na identifikáciu druhu boli vykonané testy DNA. Keď sa ukázalo, že ide o včelu kvetnú, hniezdo bolo odstránené a zničené. Autori článku však majú podozrenie, že skupina včiel už toto miesto opustila skôr a niekde založila novú kolóniu.
Blízkosť kolónie k prístavu Birzebbuga, hlavnému nákladnému uzlu na Malte, naznačuje, že včely sem mohli pricestovať obchodnou loďou.
„Je to najrýchlejší spôsob, akým sa môžu rôzne poddruhy včely medonosnej (Apis mellifera), ako aj iné druhy včiel, ôs a iného lietajúceho hmyzu, presúvať zo svojich pôvodných oblastí do vzdialenejších miest,“ vysvetľuje Juliana Rangel, profesorka včelárstva na Texaskej univerzite A&M.
Včelári na Malte sa obávajú, že včela kvetná bude predstavovať hrozbu pre pôvodné druhy včiel medonosných a opeľovačov vo všeobecnosti, pretože s nimi bude súťažiť o peľ a nektár.
Vedci sa domnievajú, že mierne zimy na Malte a v ďalších krajinách južnej Európy uľahčia prežitie tohto invázneho druhu. Potvrdili to aj v Izraeli.
„Ak dokážu žiť v Izraeli, trúfam si povedať, že môže žiť aj na Malte,“ povedal Francis Ratnieks, profesor na Univerzite v Sussexe.
Rozšírenie tohto druhu na iné miesta je len otázkou niekoľkých rokov. Vzhľadom na veľký počet ostrovov v Stredozemnom mori, ktoré sú relatívne blízko pri sebe, a na skutočnosť, že pevnina je tiež tak blízko, je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti dôjde k viacerým takýmto inváziám.