Na dne Baltského mora došlo k poškodeniu ďalšieho podmorského kábla pre kritickú infraštruktúru. To nasvedčuje, že určite nemohlo dôjsť k náhodnému poškodeniu a niekto káble úmyselne poškodil.
Len v priebehu niekoľkých hodín došlo k poškodeniu dvoch významných podmorských káblov na dnes Baltského mora. Poruchy káblov sú bežné. Môže ich spôsobiť počasie alebo plavidlá, no poškodenie dvoch káblov súčasne poukazuje na úmyselný čin. Tieto incidenty vyvolávajú obavy z potenciálnych hybridných hrozieb a zdôrazňujú zraniteľnosť kritickej infraštruktúry v regióne.
Podľa technického riaditeľa litovskej spoločnosti Telia pre yle.fi, Andriusa Šemeškevičiusa, došlo 17. novembra okolo 10. hodiny ráno k prerušeniu káblu spájajúceho Litvu a Švédsko. Poškodenie bolo spôsobené fyzickým narušením, ktoré viedlo k poklesu rýchlosti internetu v Litve o približne tretinu.
Šemeškevičius upozornil, že tento kábel, ktorý je už zastaraný, bol v minulosti viackrát poškodený, najmä v dôsledku nesprávneho zakotvenia lodí blízko pobrežia. Zatiaľ však neexistujú dôkazy o úmyselnom sabotáži.
Podľa Šemeškevičiusa sa však poškodené káble križujú na ploche len 10 m², čo značne redukuje pravdepodobnosť náhodného poškodenia spôsobeného napríklad jedným kotviacim plavidlom ako aj vplyv počasia, či iných náhodných okolností. „Skutočnosť, že oba káble boli poškodené takmer súčasne, naznačuje, že ide o fyzické, zámerné poškodenie,“ uviedol Šemeškevičius.
Už skôr sme informovali, že bol poškodený aj kábel medzi Fínskom a Nemeckom. Poškodený bol kábel C-Lion 1, ktorý je kritickou infraštruktúrou pre Fínsko. Podľa spoločnosti Cinia, ktorá kábel vlastní, poškodenie takéhoto charakteru nie je možné bez vonkajšieho zásahu. Fínske úrady situáciu intenzívne monitorujú a spolupracujú s medzinárodnými partnermi na vyšetrovaní.
Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonen zdôraznila, že hoci nie je potvrdené, že ide o hybridnú akciu, situácia poukazuje na zraniteľnosť kritickej infraštruktúry. Ak by sa ukázalo, že za útokmi stojí štátny aktér, mohlo by to byť vnímané ako útok na slobodnú spoločnosť. Ministerka pripomenula, že NATO má v takýchto prípadoch možnosť aktivovať článok 5.
Incidenty sa odohrali len dva mesiace po tom, ako Spojené štáty varovali pred zvýšenou aktivitou ruských vojenských síl v blízkosti kľúčových podmorských káblov. Podľa informácií amerických úradov Rusko vyvíja špecializované jednotky určené na sabotáže infraštruktúry NATO. Tieto jednotky zahŕňajú hladinové plavidlá, ponorky a podmorské drony.
Viac o prvom poškodenom káble sa dočítate TU.