UŽ TO ZAČALO: Zúri geomagnetická búrka. Vybehnite von a čakajte POLÁRNU žiaru

Peter Minárik

Toľko očakávaná astronomická udalosť - polárna žiara začala. Krátko po 18:30 dorazila na pozorovaciu loď prvá koronálna hmota, ktorá následne zamierila k Zemi. Aktuálne začína byť pozorovateľná polárna žiara a geomagnetická búrka je v plnom prúde. Dokonca však v priebehu noci môže byť ešte silnejšia. Pozorovať môžete polárnu žiaru aj naživo na niektorej z live webových kamier.

Aktualizované o 21:37: O zhruba 22:00 a neskôr začnú veľmi dobré podmienky pre pozorovanie polárnej žiary. Astronomické podmienky sa veľmi zlepšujú, čo aktuálne zachytila kozmická loď DSCOVR.

Jedna, avšak pravdepodobne kombinácia aspoň dvoch CME - výron koronálnej hmoty dorazila v podvečerných hodinách na monitorovaciu kozmickú loď DSCOVR, ktorá sa od našej planéty nachádza zhruba 1,5 milióna km. Táto družica je pre nás veľmi dôležitá. Informácie z nej nám dávajú vedieť, čo sa o 40-60 minút očakáva na našej planéte.

Aktuálne už geomagnetická búrka začala a má intenzitu G3. Predpovede však očakávajú, že sa očakáva ešte silnejšia geomagnetická búrka a to triedy G4. Takáto podobne silná geomagnetická búrka sa naposledy vyskytla v roku 2005 a ide tak o mimoriadne zaujímavú udalosť.

 

Astronomické podmienky sú ideálne

Na to, aby mohla byť viditeľná polárna žiara je dôležitá súhra hneď niekoľkých faktorov. Podstatná je rýchlosť slnečného vetra a jeho polarita. Ako príklad uvedieme, že keď bola polárna žiara u nás naposledy pozorovaná, teda 23. apríla alebo 5. novembra 2023, tak rýchlosť slnečného vetra sa pohybovala na hodnote 460 km/s a Bz -21 nT.

Pred západom Slnka sa zložka medziplanetárneho magnetického poľa (Bz) pohybovala až na hodnote okolo -46nT, čo je najnižšia hodnota, akú si mnohí pamätajú.

Veľmi dobré astronomické podmienky by mali pretrvávať aj nasledujúcu noc, no čo nám nepraje sú meteorologické podmienky. Tie sa však zlepšia.

Meteorologické podmienky sa zlepšia

Aktuálne však žiaľ máme na väčšine územia veľmi zlé meteorologické podmienky. Panuje prevažne oblačné až zamračené počasie., no od severozápadu sa začína vyjasňovať a s blížiacou sa polnocou to bude stále lepšie a lepšie.

Šancu pozorovať polárnu žiaru máme prakticky na celom území. Najnižšia pravdepodobnosť je na juhu Banskobystrického a Košického kraja.

Ako pozorovať polárnu žiaru a kde sa dívať?

Aby ste mohli polárnu žiaru pozorovať, tak sa vyhnite v prvom rade svetelnému smogu. Ideálne je zájsť mimo obce alebo mesto na vyvýšené miesto.

 

Pozerajte sa smerom na sever a hľadajte červenkasté až fialové farby, ktoré bude možné pozorovať. Treba si však uvedomiť, že ľudské oko má niekedy problém rozlíšiť spektrum farieb. Ak teda polárnu žiaru nevidíte, tak je jeden istý spôsob ako sa o tom presvedčiť, že je nad vami. 

Objektív fotoaparátu dokáže oveľa lepšie zachytiť spektrum farieb polárnej žiary ako ľudské oko. Prepnite fotoaparát do nočného režimu, držte telefón stabilne a spustite spúšť. Veríme, že s výsledkami budete spokojný. Vaše fotografie môžete poslať do našej skupiny na Facebook.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
9 °C / -1 °C
Kornel
Zajtra
Zamračené
8 °C / -2 °C
Milan
Štvrtok
Občasný dážď
8 °C / -1 °C
Henrieta
Piatok
Prehánka dažďa so snehom
7 °C / -4 °C
Vratko
Sobota
Zamračené
7 °C / -4 °C
Ondrej
Nedeľa
Polooblačno
7 °C / -3 °C
Edmund
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd