Už dnes v noci vyvrcholí meteorický roj Lyridy. Ako ich uvidieť čo najviac?

Dominik Cenkner

Ako zavŕšiť krásnu, prevažne slnečnú sobotu? Máme pre vás jeden tip, stačí sa pozrieť na nočnú oblohu. Práve v sobotu 22. apríla, teda dnes, vrcholí meteorický roj Lyridy.

Po mesiacoch bez významných ročných meteorických rojov sú tu Lyridy, aby ukončili pomyselné sucho. Kde ich hľadať, kedy ich bude vidieť najviac a bude pozorovaniu priať aj počasie? Na to všetko zodpovieme v nasledujúcom článku.

Lyridy, známe ako jeden z najstarších zaznamenaných meteorických rojov, by mali produkovať 10 až 15 meteorov za hodinu počas troch nocí s maximom v nedeľu 23. apríla o 03:06 SELČ.

Lyridy sa na oblohe objavujú od 15. apríla a budú sa tu zdržiavať až do 29. apríla. Ich maximum je však v porovnaní so slávnymi letnými Perzeidami a inými meteorickými rojmi pomerne úzke.

Budeme ich môcť vidieť?

Prvou dobrou správou je, že Mesiac sa v piatok 20. apríla dostal do novu. Nebude preto svietiť na nočnej oblohe a brániť pozorovaniu hviezd, planét či spomínaných Lyridov. 

Vidieť tak budeme môcť pestrú škálu meteorov. Od tých najväčších, až po tie najmenšie, ktoré by inak pri mesačnom svetle „zanikli“.

Okrem Mesiaca by pozorovaniu meteorického roja malo priať aj počasie. V noci zo soboty na nedeľu budeme ešte stále pod vplyvom, síce slabnúcej, ale tlakovej výše od východu. 

Prevládať by tak mala jasná až polooblačná obloha. Len sa dobre oblečte, nočné teploty sa budú pohybovať v rozmedzí od +8 °C do +1 °C.

zdroj: V nedeľu nadránom bude prevládať prevažne jasná, alebo len málooblačná obloha, zdroj: meteologix.com
zdroj: V nedeľu nadránom bude prevládať prevažne jasná, alebo len málooblačná obloha, zdroj: meteologix.com

Problém môže robiť ešte svetelný smog. V oblasti mimo svetelného znečistenia môžu pozorovatelia očakávať jeden meteor každých päť minút. Ak sa nachádzate v blízkosti mesta alebo jasných svetiel, očakávajte jeden meteor približne každých 15 minút.

Príležitostne Lyridy prekonajú očakávania, pričom ich výskyt dosahuje v priemere každých 60 rokov až 100 meteorov za hodinu. Takýto „výbuch“ sa najbližšie očakáva v roku 2042.

Pár rád ku pozorovaniu Lyridov

Na to, aby sme videli čo najviac „padajúcich“ hviezd, však nie je potrebné pozerať sa priamo na radiant Lýry. Ak chcete získať čo najlepší výhľad na tieto meteory, môžete si ľahnúť na chrbát s nohami smerujúcimi na východ a snažiť sa o čo najširší výhľad na oblohu, ideálne bez svetelného smogu.

Potom stačí dať očiam 20 až 30 minút, aby sa prispôsobili tme. Takýmto spôsobom môžeme vidieť na nočnej oblohe aj slabšie meteory. 

História Lyridov

Podľa NASA boli Lyridy prvýkrát zaznamenané v roku 687 pred naším letopočtom. Tento meteorický roj je tak jedným z najstarších zaznamenaných.

„Keď si to ľudia prvýkrát všimli pred 2700 rokmi, všimli si to len preto, že videli niečo padať na oblohe. Vtedy však nechápali, čo to vlastne meteory sú - trvalo to oveľa dlhšie,“ povedal pre CNN Peter Vereš, astronóm z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. „Až v 19. storočí sme tak trochu pochopili, že vlastne pochádzajú z vesmíru.“

Každý meteorický roj má materskú kométu, z ktorej pochádzajú úlomky, ktoré tvoria roj. Kométa Lyridov sa volá C/1861 G1 Thatcher a je niečo vyše polovice svojej 415-ročnej dráhy. Kométa je ďaleko od Zeme, ale s jej úlomkami sa stretávame každý rok.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Snehové prehánky
5 °C / 0 °C
Félix
Zajtra
Skoro jasno
4 °C / -6 °C
Elvíra
Piatok
Sneženie
3 °C / -5 °C
Cecília
Sobota
Polooblačno
4 °C / -7 °C
Klement
Nedeľa
Dážď
8 °C / 0 °C
Emília
Pondelok
Polooblačno
10 °C / -1 °C
Katarína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd