Na dne Baltského mora došlo v nedeľu k poškodeniu dvoch významných podmorských káblov – jeden spájajúci Fínsko a Nemecko (C-Lion 1) a druhý medzi Litvou a Švédskom. Tieto incidenty, ktoré sa odohrali v krátkom časovom slede, vyvolali podozrenia o možnom úmyselnom zásahu.
Švédski vyšetrovatelia majú podozrivého v prípade narušenia dvoch podmorských káblov, ku ktorým došlo v nedeľu. K obom prerušeniam došlo na ploche zhruba 10 m2, čo vylučuje akúkoľvek náhodu a samovoľné poškodenie napríklad v dôsledku počasia alebo iných vplyvov.
Švédske vyšetrovanie, ktoré sa zameralo na pohyb plavidiel v oblasti v čase incidentu odhalilo pravdepodobného vinníka.
V nedeľu, v ranných hodinách došlo k prerušeniu spojenia na dvoch kábloch:
Švédski vyšetrovatelia v spolupráci s medzinárodným tímom pravdepodobne majú vinníka, ktorého teraz vyšetrujú, informoval o tom Financial Times.
Vyšetrovatelia skúmajú možné zapojenie čínskej lode Yi Peng 3. Loď, registrovaná v Číne, sa podľa údajov radarov pohybovala v oblasti práve v čase, keď došlo k prerušeniu spojenia na kábloch C-Lion 1 a BCS East-West Interlink. Incidenty sa odohrali medzi nedeľou a pondelkom počas jej cesty z Ruska do Egypta.
Čínska nákladná loď bola zadržaná dánskym námorníctvom a prebieha vyšetrovanie jej možnej účasti na poškodení infraštruktúry. Aktuálne sa zisťuje, či práve Yi Peng 3 mohla byť priamym pôvodcom incidentu. Švédska vláda odmietla bližšie komentovať situáciu okolo čínskej lode.
Tieto udalosti prilákali medzinárodnú pozornosť, keďže podmorské káble predstavujú kľúčovú infraštruktúru pre telekomunikačné a internetové spojenia v regióne. Poškodenie vyvolalo obavy z hybridných hrozieb a zdôraznilo zraniteľnosť podmorskej infraštruktúry. Vyšetrovanie naďalej pokračuje.