Na morskom dne pri USA vedci našli prasklinu v zlome, ktorá pomaly rastie a vypúšťa bubliny. V budúcnosti by podľa odborníkov mohla viesť k veľmi silnému zemetraseniu, ktoré by potenciálne mohlo dosiahnuť silu až 9,0 magnitúdy.
Štúdia vedená Washingtonskou univerzitou objavila priesaky teplej, chemicky odlišnej kvapaliny vystreľujúcej z morského dna asi 80 km od Newportu v Oregone.
Tento unikátny podvodný prameň, ktorý výskumníci nazvali Pythia´s Oasis, pochádza z vody 4 km pod morským dnom na hranici tektonickej dosky.
„To, čo sme videli, neboli len bubliny metánu, ale voda vychádzala z morského dna ako z hasičskej hadice.
To je niečo, čo som nikdy nevidel a podľa mojich vedomostí takýto jav ešte nebol nikdy pozorovaný,“ povedal spoluautor štúdie Evan Solomon, docent oceánografie UW, ktorý študuje geológiu morského dna.
Tekutina opúšťajúca morské dno je o 9 °C teplejšia ako okolitá morská voda. Výpočty naznačujú, že táto tekutina pochádza priamo z Cascadie – strašidelne tichý zlom v subdukčnej zóne na severozápade Pacifiku, kde sa teploty odhadujú na +150 až +250 °C.
Tento zlom v sebe skrýva ešte mnoho tajomstiev, no mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že Cascadia môže v budúcnosti spôsobiť megazemetrasenie. Podvodný prameň Pythia´s Oasis zvyšuje možnosť vzniku tohto silného zemetrasenia.
Kvapalina uvoľnená z poruchovej zóny je ako unikajúce mazivo, povedal Solomon. To je zlá správa pre nebezpečenstvo zemetrasenia, pretože menej maziva znamená, že stres môže vyvolať ničivé zemetrasenie.
Vedci naďalej veľmi pozorne monitorujú túto oblasť a sledujú všetky zmeny na morskom dne, aby vedeli včas vyhodnotiť všetky potenciálne riziká v budúcnosti.