Pozor, Slovensko čaká najchladnejšia noc. Cez noc bude mimoriadne mrazivo a naša krajina môže prísť o časť úrody.
Medzi tlakovou výšou so stredom nad Severným morom a tlakovou nížou so stredom nad pohraničím Ruska a Ukrajiny prúdi do našej oblasti od severu studený arktický vzduch v dôsledku skolabovaného polárneho víru.
Tento arktický vzduch k nám prenikol počas včerajšieho dňa a spôsobil prudký pokles teplôt a mrazivé teploty. V tomto mrazivom trende pokračujeme aj ďalšie dni, pričom nasledujúca noc bude extrémne chladná.
Teploty dnes v skorých ranných hodinách klesali poriadne nízko. Kým na Lomnickom štíte klesla teplota až na -19 °C, tak napríklad na Skalnatom plese bolo dnes ráno -12,1 °C.
Veľmi chladno bolo aj v iných lokalitách Slovenska. Napríklad v Donovaloch poklesli dnes teploty k -6,2 °C a v Kremnických Baniach na -5,2 °C. Dnešné maximá sa príliš vysoko nevyšplhajú a teploty budú stúpať len do +7 °C.
Následne sa v poobedňajších a večerných hodinách bude znova prudko ochladzovať a pred nami je najchladnejšia noc z tejto série zimného počasia.
Ako vieme, na severe nasnežilo a v noci by sa mal utíšiť aj vietor, čo však nie je dobrá správa. Práve bezvetrie spôsobuje, že mrazy budú ešte silnejšie a teploty prudko poklesnú nadol. Denné minimá budú na hodnote až -10 °C, pričom teploty pod bodom mrazu budú na celom území Slovenska, a to aj na nížinách.
Práve tu predstavujú mrazy najväčšie nebezpečenstvo, keďže slovenskí ovocinári môžu prísť o svoju úrodu. Väčšina ovocných stromov je už v rozkvete a mrazy môžu výrazne poškodiť puky stromov.
Najviac ohrozené sú v tomto období marhule, ktoré sú už aktuálne na mnohých miestach v plnom kvete. Dlhšie trvajúce mrazy by ich mohli výrazne poškodiť. Marhule sú jedným z ovocných stromov, ktoré na jar kvitnú najskôr, a práve to ich robí mimoriadne citlivými na nočné mrazy, najmä na začiatku apríla.
Mrazy však môžu poškodiť aj iné ovocné stromy a plodiny, ktoré sú už v rozkvete. Odporúča sa zakryť stromy netkanou textíliou alebo starou dekou. V blízkosti môžete zapáliť sviečky alebo drevo v sude – teplo jednoznačne pomôže. Aj jemný pohyb vzduchu môže zmierniť škody po mrazoch.
Ovocinári tak majú pred sebou veľmi náročnú a rušnú noc, aby svoju úrodu úspešne ochránili. Budeme im držať palce!