Thajsko, rovnako ako Mjanmarsko, zasiahlo v piatok silné zemetrasenie. V Bangkoku sa zrútila stavba tridsaťposchodového mrakodrapu, v troskách zostali podľa AFP desiatky robotníkov. Premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropole núdzový stav. Z otrasmi zasiahnutých oblastí sú hlásené prvé obete.
Naše Ministerstvo zahraničia zatiaľ nemá správy, že by zemetrasenie zasiahlo slovenských občanov, v podobnom duchu sa vyjadrili aj cestovné kancelárie.
„Zhruba okolo 7:30 nášho času došlo k veľmi citeľným otrasom, ktoré trvali dve až tri minúty. Na prvý pohľad to bolo veľmi desivé. Väčšina ľudí vybehla von na ulice a čakali, čo sa bude diať ďalej. Našťastie v širšom okolí ambasády nie sú viditeľné materiálne škody,“ priblížil pre ČT24 český veľvyslanec v Thajsku, Pavel Pitel.
V hlavnom meste Thajska boli potvrdení traja mŕtvi, napísala pred poludním nášho času agentúra Reuters. Geologická služba USA má za pravdepodobné, že zemetrasenie v Mjanmarsku a Thajsku si vyžiada vyše tisíc obetí, so 34-percentnou pravdepodobnosťou ich bude podľa amerických expertov vyše desaťtisíc.
Podľa agentúry AP sa v Bangkoku znateľne kývali budovy, z ktorých v obavách z ich zrútenia vybiehali ľudia. Veľa ich potom zostávalo na uliciach pre prípad, že by prišli ďalšie otrasy. Zrútil sa aj rozostavaný mrakodrap, v ktorého troskách podľa dostupných informácií zostali desiatky robotníkov.
Zemetrasenie bolo cítiť vo veľkej časti Thajska, najviac v severnej a strednej časti krajiny. „Počul som ten hluk, keď som spal doma, tak som v pyžame vybehol z budovy, čo najďalej to išlo,“ povedal agentúre AFP napríklad obyvateľ severothajského mesta Čchíengmaj.
Zemetrasenie so silou až 7,7 stupňa postihlo v piatok aj susedné Mjanmarsko, epicentrum ležalo na jeho území. Najmenej traja ľudia zomreli po čiastočnom zrútení mešity v meste Taungoo, informovala agentúra Reuters s odkazom na očitých svedkov.
Vládnuca junta v Mjanmarsku vyhlásila kvôli ničivému zemetraseniu stav núdze. Situácia v krajine je komplikovaná, pretože tam prebieha vojnový konflikt. Podrobnosti sme vám priniesli v samostatnom článku >>>TU. Junta ovláda hlavné mesto, ale spravuje iba tretinu územia, takže informácie o rozsahu škôd sa bude verejnosť pravdepodobne dozvedať s určitým oneskorením.
Epicentrum otrasov sa nachádzalo pri viac ako miliónovom meste Mandalay, ktoré leží zhruba 3,5 hodiny cesty autom severne od mjanmarskej metropoly Neipyijto. Ohnisko zemetrasenia, ktoré začalo okolo 12:50 miestneho času (7:20 SEČ), ležalo desať kilometrov pod povrchom.
Sociálne siete zároveň plnia snímky radu úplne zničených a vážne poškodených budov. „Zahájili sme pátranie a obchádzame Rangún, aby sme pátrali po obetiach a škodách,“ povedal agentúre zástupca hasičského zboru v niekdajšom mjanmarskom hlavnom meste, ktoré otrasy tiež pocítilo.