Dnes, vo štvrtok 6. marca 2025 uplynulo presne 5 rokov od potvrdenia prvého prípadu nákazy koronavírusom na Slovensku. Toto výročie nám pripomína bezprecedentnú globálnu krízu, ktorá zmenila životy miliónov ľudí po celom svete.
Koronavírus SARS-CoV-2 je vysoko nákazlivý vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Tento vírus sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wuhan koncom roka 2019 a rýchlo sa rozšíril do celého sveta, čo viedlo k vyhláseniu globálnej pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou v marci 2020.
Práve dnes, 6. marca, si pripomíname 5 rokov od potvrdenia prvého prípadu tohto ochorenia na Slovensku. Išlo o 52-ročného muža z Bratislavy. Nikde necestoval, avšak jeho syn sa pár dní predtým vrátil z Benátok.
Na Slovensku bolo od začiatku pandémie do marca 2025 potvrdených 1 885 786 prípadov nákazy koronavírusom. Žiaľ, ochoreniu COVID-19 podľahlo 21 280 ľudí.
Tieto čísla radia Slovensko medzi krajiny s relatívne vysokou mierou úmrtnosti na COVID-19. Dosahujeme 3 888 úmrtí na milión obyvateľov.
Celosvetovo pandémia COVID-19 zasiahla takmer každý kút planéty. Do marca 2025 bolo globálne zaznamenaných viac ako 777 miliónov prípadov nákazy a viac ako 7 miliónov úmrtí. Tieto čísla predstavujú 887 úmrtí na milión obyvateľov v celosvetovom meradle.
Slovensko, podobne ako mnohé iné krajiny, prijalo sériu prísnych opatrení na zamedzenie šírenia vírusu. Medzi kľúčové opatrenia patrili:
Uzatvorenie hraníc a zavedenie povinnej karantény pre prichádzajúcich zo zahraničia
Zatvorenie škôl, obchodov a prevádzok služieb
Povinné nosenie rúšok na verejnosti
Zákaz zhromažďovania a obmedzenie pohybu
Tieto opatrenia sa postupne uvoľňovali a sprísňovali v závislosti od epidemiologickej situácie.
Napriek tomu, že opatrenia boli zavedené s cieľom chrániť verejné zdravie, stretli sa aj s odporom časti obyvateľstva. Na Slovensku sa konalo niekoľko protestov proti protipandemickým opatreniam, najmä v Bratislave a Košiciach.
Protestujúci kritizovali obmedzenia osobnej slobody a ekonomické dopady lockdownov. Niektoré z týchto protestov, žiaľ, prerástli do násilností.
Jedným z kľúčových míľnikov v boji proti pandémii bol vývoj účinných vakcín. Na Slovensku bolo schválených 11 vakcín proti COVID-19, vrátane vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vakcinácia na Slovensku začala koncom decembra 2020 a do februára 2023 bolo podaných viac ako 7,2 milióna dávok vakcín.
Vakcíny predstavovali revolúciu v boji proti COVID-19, poskytujúc účinnú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia a úmrtím. Napriek počiatočnej nedôvere časti populácie sa vakcinácia ukázala ako kľúčový nástroj v znižovaní počtu hospitalizácií a úmrtí.
Pandémia COVID-19 mala významný vplyv na slovenskú ekonomiku. V roku 2020 zaznamenalo Slovensko historický pokles ekonomickej výkonnosti o 9,3%.
Tento pokles bol spôsobený kombináciou domácich reštrikcií a poklesu zahraničného dopytu. Pandémia zasiahla prakticky všetky sektory ekonomiky, od priemyslu cez služby až po cestovný ruch a vzdelávanie.
Sociálne dopady pandémie boli rovnako významné. Dlhodobé obdobia izolácie, strach z nákazy a ekonomická neistota mali negatívny vplyv na duševné zdravie mnohých ľudí. Zároveň pandémia urýchlila digitalizáciu mnohých aspektov každodenného života, od práce z domu až po online vzdelávanie.
Päť rokov po prvom potvrdenom prípade sa situácia s COVID-19 na Slovensku i vo svete výrazne zmenila. Vďaka kombinácii vakcinácie, prirodzenej imunity a lepšieho pochopenia vírusu sa podarilo dostať pandémiu pod kontrolu. COVID-19 sa stal endemickým ochorením, podobne ako sezónna chrípka.
Na Slovensku, ako aj v mnohých iných krajinách, boli zrušené takmer všetky protipandemické opatrenia. Život sa vo veľkej miere vrátil do normálu, hoci niektoré zmeny, ktoré pandémia priniesla, pretrvávajú. Napríklad, práca z domu sa stala bežnejšou v mnohých odvetviach a ľudia sú všeobecne opatrnejší, čo sa týka hygieny a prevencie šírenia respiračných ochorení.
Napriek tomu, že akútna fáza pandémie je za nami, COVID-19 zostáva dôležitou témou verejného zdravia. Pokračuje výskum nových variantov vírusu a vývoj aktualizovaných vakcín. Zdravotnícke systémy sú lepšie pripravené na prípadné budúce vlny ochorenia.
Pandémia COVID-19 nám pripomenula dôležitosť globálnej spolupráce v oblasti verejného zdravia a pripravenosti na krízové situácie. Zanechala hlbokú stopu v našej spoločnosti a jej dopady budeme pociťovať ešte mnoho rokov. Zároveň však ukázala pozoruhodnú schopnosť ľudstva prispôsobiť sa, inovovať a prekonávať aj tie najnáročnejšie výzvy.