Máme tu úplne prvú prognózu pre zimu 2024/2025. Prvé vyhliadky naznačujú, že atmosférická fenomén La Niña bude slabší a aj polárny vír nad severným pólom bude taktiež zrejme slabší. Čo to znamená pre dlhodobú predpoveď zimy?
Hlavným faktorom pre predpoveď jesene a zimy bude mať La Niña, a rovnako tak aj polárny vír. Oba faktory sa však už teraz zdajú byť slabšie a menej výrazné.
La Niña je studená fáza veľkej a silnej oceánskej oscilácie ENSO. Je to oblasť tropického Tichého oceánu, ktorá prechádza medzi studenou a teplou fázou. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña a teplá fáza sa nazýva El Niño.
Predpoveď teploty oceánu na začiatku zimy ukazuje, že udalosť La Niña je síce aktívna, ale nie je silná, a pravdepodobne sa zapíše do historických kníh ako slabá atmosférická udalosť.
Čo sa týka polárneho víru (polar vortex), taktiež javí známky toho, že bude cez zimu podpriemerný. Polar vortex je názov, ktorý vystihuje širokú zimnú cirkuláciu nad severnou pologuľou.
Ide o polárny vír, ktorý siaha vysoko do atmosféry − najnižšia úroveň atmosféry sa nazýva troposféra, kde prebiehajú všetky poveternostné udalosti, a nad tým máme stratosféru. Polárny vír sa správa ako obrovský cyklón, ktorý pokrýva celý severný pól až po stredné zemepisné šírky. Je prepojený cez všetky úrovne atmosféry.
Tieto dva významné vplyvy ovplyvňujú dlhodobé predpovede na zimu 2024/2025. Poďme sa pozrieť na jednotlivé prognózy pre Európu.
Podľa modelu ECMWF bude väčšina kontinentu teplejšia ako normálne, pretože Európa bude zrejme pod vplyvom systému vysokého tlaku, ktorý sa na kontinent bude rozširovať z Atlantiku. Priemerné teploty budú o 1 až 2 °C vyššie, ako je normál.
Predpoveď zrážok pre Európu ukazuje na západe suchší signál v dôsledku anomálie vysokého tlaku, ale zvyšok kontinentu vykazuje viac zrážok ako normálne. Severné Slovensko by však v priemere mohlo zažiť vlhkejšiu zimu než južná polovica krajiny.
Špeciálna predpoveď snehových zrážok z údajov ECMWF naznačuje v zimných mesiacoch december a január podpriemerné sneženie. V Škandinávii sa očakáva viac snehových zrážok ako zvyčajne v dôsledku vplyvu miestneho nízkotlakového systému.
Čo sa teda týka Slovenska, tak tieto prvé prognózy naznačujú, že zima bude opäť mierne nadpriemerne teplá a sneženia môže byť o niečo menej, ako je dlhodobý normál. Ide však o prvú vyhliadku, ktorá sa ešte môže meniť vzhľadom na dlhý časový rámec.