Už od dnešného rána mohli naši susedia na viacerých miestach pozorovať zvláštny fenomén, diery v oblačnosti s názvom cavum. Čo to je? Dozviete sa v tomto článku.
Od utorkových ranných hodín v niektorých častiach Česka mohli pozorovať zaujímavý úkaz v podobe dier v oblačnosti s pomerne neobvyklým vzhľadom. Ide o zvláštnosti v oblakoch pomenované Svetovou meteorologickou organizáciou ako Cavum, čo je latinské označenie otvoru alebo dutiny.
Niekoľko týchto otvorov zachytili aj webové kamery na našich meteorologických staniciach, ako napríklad tá v Ondřejove (juhovýchodne od Prahy). Viditeľné sú aj na záberoch z družíc.
K vzniku tohto úkazu je potrebná súhra niekoľkých okolností. V prvom rade sa musí v určitej výške s teplotou výrazne pod bodom mrazu nachádzať pomerne tenká vrstva oblačnosti tvorená kvapôčkami podchladenej vody.
V tomto prípade išlo o oblačnú vrstvu s teplotou okolo -23 °C v nadmorskej výške mierne cez 6 km. Pri týchto teplotách môže voda existovať v kvapalnom skupenstve iba v podobe drobných kvapiek, ktoré ale na náhle vonkajšie podnety môžu zareagovať okamžitým zmrznutím.
Takto ich zachytila jedna z webkamier Českého hydrometeorologického úradu.
Spúšťačom tohto premrznutia častí oblaku boli prelety lietadiel danou časťou oblačnosti. Vzniknuté ľadové kryštáliky na seba následne nabaľujú ďalšie namŕzajúce vodné kvapôčky a tento dominový efekt tak „vyčistí“ od vodných kvapiek aj svoje okolie.
Ľadové častice sú nakoniec väčšie a ťažšie ako pôvodné oblačné kvapôčky a začnú padať dole z oblaku v podobe viditeľných pásov rôzne pokrivených vetrom. Vzduch pod oblakom je ale suchší ako v oblaku samotnom a tak sa tieto ľadové čiastočky pri svojom páde vyparia bez toho, aby dopadli na zemský povrch.
Tento zvláštny fenomén sa neobjavil prvýkrát v našej oblasti. Približne pred rokom sme písali o tomto jave, ktorý sa objavil v Poľsku. Vtedy dokonca vniklo niečo, čo sa nápadne mohlo podobať na tornádo.
Vtedy boli padajúce kvapôčky aj sčasti viditeľné, kým sa v suchom vzduchu rozplynuli a vyparili.