Kontaminácia toxickým benzénom po havárii cisterien v Hustopečiach nad Bečvou na Přerovsku sa ďalej šíri, preukázaný bol už v jednej zo studní v chatovej oblasti, uviedla Česká inšpekcia životného prostredia (ČIŽP). Vláda prijala uznesenie, ktoré odporúča olomouckému hajtmanovi Ladislavovi Oklešťkovi (ANO) vyhlásiť stav nebezpečenstva. Podľa hajtmana o prípadnom vyhlásení rozhodne v piatok bezpečnostná rada kraja.
Ako informuje ČT24, podľa inšpekcie ide o veľmi rýchly nárast koncentrácie spôsobený pravdepodobne priesakmi z blízkej nádrže, v ktorej sa koncentrácie benzénu navyšujú. Zistené znečistenie podzemných vôd toxickou chemikáliou poukazuje na šírenie smerom k rieke Bečve, ktorá je od miesta vzdialená niekoľko desiatok metrov.
Znečistenie studne na úžitkovú vodu v chatovej oblasti medzi vodnou nádržou č. 6 a riekou Bečvou sa preukázalo po stredajších odberoch. „ČIŽP o týchto rizikách okamžite informovala príslušné orgány. Zároveň vyzvala príslušný vodoprávny úrad v Hraniciach, aby zabezpečil potrebné opatrenia obmedzujúce odbery podzemných a povrchových vôd v príslušnej chatovej oblasti,“ uviedla inšpekcia.
„Kontaminácia pitnej vody v studniach v samotných Hustopečiach nad Bečvou nebola pravidelným monitoringom zaznamenaná a nie je v súčasnej dobe pravdepodobná,“ doplnila ČIŽP. Podľa inšpekcie je rozpusteným benzénom do istej miery zasiahnutý už celý objem nádrže, ktorú sa snažili odborníci od znečistenia ochrániť. Svedčí o tom stále stúpajúca koncentrácia aj to, že vzorky odobrané z dna nádrže ukazujú obdobné koncentrácie benzénu ako tie odobraté pri hladine.
Odborníci sa snažia zabrániť miešaniu vody s kontaminovanou podzemnou vodou budovaním bariér. Bariéry sa inštalujú v hĺbke až sedem metrov medzi ohniskom znečistenia a jazerom. „Súčasným cieľom je čo najrýchlejšie vybudovať 210 metrov dlhú stenu v najkritickejšom mieste. O ďalšom postupe sa rozhodne,“ uviedla vo štvrtok hovorkyňa ČIŽP, Miriam Loužecká.
Odborníci tiež musia čo najskôr odstrániť zeminu v miestach, kde cisterny havarovali, čo sa zatiaľ nestalo. „Odstraňovanie zeminy sa stále rieši, okrem iného aj z dôvodu zaistenia bezpečnosti pracovníkov tak počas ťažby, ako aj pri následnom odvoze kontaminovanej zeminy a jej likvidácii. Práca s kontaminovanou zeminou bude veľmi riziková a náročná vzhľadom na horľavosť benzénu, riziko výbuchu jeho pár a jeho nebezpečné vlastnosti pre ľudské zdravie, ako je toxicita, karcinogenita, mutagenita, pričom v ohnisku kontaminácie je možné pohybovať sa len s dýchacou maskou,“ poznamenala Loužecká.
Koncom februára sa v Hustopečiach nad Bečvou v okrese Přerov vykoľajil cisternový vlak s viac ako 1 000 tonami toxického benzénu. Podľa aktuálnych odhadov uniklo väčšie množstvo benzénu, ako sa predpokladalo - až 400 metrov kubických, dodala hovorkyňa ČIŽP.
Veľká časť benzénu sa dostala až na úroveň podzemných vôd. Podľa ministra životného prostredia Petra Hladíka (KDU-ČSL) budú škody stáť stovky miliónov korún. Sanácia bude trvať roky a ide o najväčšiu haváriu svojho druhu na svete, povedal v stredu.