Polárnu žiaru videli aj ľudia, ktorí ju ešte nikdy v živote nevideli. Takéto výborné podmienky nastali v piatok. Na Slnku stále dochádza k slnečným erupciám, ktoré spôsobujú geomagnetické búrky. Ako vyzerá aktuálna situácia a bude dnes večer a v noci vidieť polárnu žiaru?
Slnečná aktivita je stále mimoriadne vysoká. Je to v dôsledku toho, že na Slnku sú dve veľké škvrny AR3664 a 3668, ktoré na slnečnom disku môžeme pozorovať v jeho juhovýchodnom cípe a tieto veľké škvrny k nám vrhajú oblaky plazmy. Tieto škvrny sú také veľké, že by sa do nich vošlo viac ako 10 Zemegulí.
V noci z piatka na sobotu sme zaznamenali najvýraznejšiu polárnu žiaru pozorovateľnú aj zo Slovenska za posledné desaťročia. Dôvodom je búrlivá aktivita na Slnku, ktoré speje do svojho maxima jedenásťročného cyklu.
To, že sme polárnu žiaru v takej intenzite pozorovali v piatok je dôsledkom geomagnetickej búrky G5, ktorá bola najintenzívnejšia za 19 rokov. Naposledy sa takto silné búrky vyskytli v roku 2005 a 2003. Dočkáme sa však podobnej situácie ako sme zažívali v noci z piatka na sobotu?
To, či sa vyskytne polárna žiara môžeme sledovať na aurorálnych monitoroch. Predpovedať vieme polárnu žiaru 40-60 minút vopred po tom, ako slnečný vietor zasiahne nejakú prieskumnú sondu, napríklad najznámejšiu DSCOVR, ktorá je od našej planéty vzdialená 1,5 milióna km. Potom trvá spomínanému slnečnému vetru pár desiatok minút, pokým dorazí na našu planétu.
Pre nás je dôležité sledovať dva parametre: rýchlosť slnečného vetra a kolmú zložku medziplanetárneho magnetického poľa (IMF). Všeobecne platí, že čím vyššia rýchlosť slnečného vetra a zápornejšia hodnota Bz tým lepšie.
Pokiaľ hodnoty IMF klesnú do záporných hodnôt, znamená to, že siločiary IMF sa lepšie napojujú na zemské magnetické pole a častice lepšie vstupujú do zemskej atmosféry. Pre výskyt polárnej žiary je potrebná hodnota Bz -10 nT.
V piatok, kedy bola polárna žiara dokonca viditeľná aj voľným okom sa rýchlosť vetra pohybovala na hodnotách 800 km/s a hodnota zložky medziplanetárneho magnetického poľa dosiahla až -45 nT, čo mnohí pozorovatelia už dlho nevideli.
Aby teda polárna žiara bola viditeľná aj z Slovenska je potrebná rýchlosť slnečného vetra aspoň 700 km/s a hodnota zložky medziplanetárneho magnetického poľa dosiahla aspoň -10 nT.
Od piatka sme také fantastické podmienky nezaznamenali. Na Slnku síce dochádza k ďalším erupciám, ale slnečný vietor zle interaguje s magnetickým poľom Zeme. Problémom je spomínané hodnota IMF, ktoré je dlhodobo vyššie ako -10 nT.
Predpoveď počasia sľubuje až do stredy pomerne stabilné počasie, no astronomické podmienky zatiaľ neukazujú, že by sa polárna žiara mala vyskytnúť. Situácia je však veľmi premenlivá a preto odporúčame sledovať aktuálny vývoj.