Toto mesto na juhu Slovenska je doslova zamorené smogom, ktorý sa objavuje v zimných mesiacoch. Tento rok tam už zaznamenali 115 hodín výstrahy pred znečisteným vzduchom.
Toto slovenské mesto sa vždy s príchodom zimy zahalí do smogu a niekoľko dlhých dní či mesiacov tam namerané čísla pravidelne prekračujú hodnoty bezpečné pre ľudské zdravie.
Aktuálne tu už niekoľko dní hodnota častíc PM10 dosahuje kritické hodnoty a naši meteorológovia pre toto mesto vyhlásili varovanie a odporúčajú vychádzať z domu čo najmenej a obmedziť vetranie.
Ide o Jelšavu, ktorá má so smogom pravidelne veľké problémy. Tie sa objavujú najčastejšie v zime a so začiatkom vykurovacej sezóny. Je to dôsledok veľkého množstva budov vykurovaných tuhým palivom.
K udržiavaniu nebezpečných častíc pri zemi pomáha aj aktuálne počasie, inverzia, hmly a nízka oblačnosť. Avšak počasie nie je hlavným dôvodom vzniku smogovej situácie, ale práve zastaralé vykurovacie telesá. Riešením by bolo prejsť na ekologickejšie spôsoby, ako si v dome vyrobiť teplo.
Smogová situácia by mala v oblasti ešte pretrvávať aj nasledujúce dni, keďže predpoveď pre túto oblasť hovorí o zamračenej oblohe a teplotnej inverzii.
Častice PM10 sú menšie ako jeden mikrometer a môžu sa v ovzduší nachádzať v pevnom alebo kvapalnom stave. V predchádzajúcich dňoch boli v tejto oblasti priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35 krát v kalendárnom roku.
K ľuďom, ktorých môžu tieto častice najviac ohroziť patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Môžu sa u nich objaviť bolesti hlavy, tlak na hrudi či dráždenie očí a slizníc.
Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšeným počtom či vznikom alergických reakcií či poruchami imunity.