V našom spravodajstve sa dnes podrobnejšie venujeme katastrofálnym záplavám, ktoré zasiahli Španielsko. Odborníci sa zhodujú na jednom - toto sa ešte nikdy nestalo. Silný prúd vody unášal autá, niektoré miesta boli nedostupné aj pre samotných záchranárov. Najhoršie na tom je, že počet obetí sa stále zvyšuje.
Najmenej 73 ľudí zahynulo pri náhlych záplavách na juhovýchode Španielska, uviedla v stredu regionálna vláda Valencie. Mnohí ľudia sa nemohli dostať do bezpečia, pretože veľké množstvo dažďa zaplavilo budovy a znemožnilo používanie diaľnic. Informuje o tom web The Guardian.
Podľa štátnej meteorologickej agentúry AEMET na niektorých miestach južného a východného Španielska spadlo v utorok až takmer 500 mm zrážok za niekoľko hodín, čo predstavuje najhoršie zrážky vo Valencii za posledných 28 rokov. AEMET uvádza, že dážď, ktorý spôsobil záplavy, je najhorší, aký Valencia zažila v tomto storočí. Dodáva však, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či za to môže zmena klímy.
Na záberoch z mesta Valencia bolo vidieť, ako bahnitá voda zaplavuje ulice, strháva múry a zmieta zaparkované autá. V mestách v blízkosti riek, ako sú Utiel alebo Paiporta, sa voda vyliala na ulice. Dodávky, autá a odpadkové koše boli strhnuté prúdmi, ktoré v niektorých prípadoch dosiahli prvé poschodie budov.
Množstvo spadnutých zrážok mnohých prekvapilo a ľudia sa ocitli uväznení v pivniciach alebo na prvých poschodiach a nemohli sa dostať do bezpečia. V regióne zavládol chaos a väčšina diaľnic bola v utorok večer a v stredu ráno úplne nepoužiteľná. Vozidlá, ktoré zostali odstavené v premávke, zachytila voda a doslova ich premiestnila.
Španielsky premiér Pedro Sanchez v stredu vyhlásil, že jeho vláda využije všetky prostriedky potrebné na pomoc obetiam povodní, pričom požiadal ľudí, aby zostali ostražití. Vo štvrtok má navštíviť Valenciu.
Regionálny líder Valencie Carlos Mazón predtým v stredu novinárom povedal, že niektoré telá sa našli, keď sa záchranné tímy začali dostávať do oblastí, ktoré predtým odrezali záplavy, a dodal: „Z úcty k rodinám nebudeme uvádzať žiadne ďalšie podrobnosti.“ Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová označila záplavy za „bezprecedentný jav“. Roblesová uviedla, že na pomoc pri záchranných prácach bolo nasadených viac ako 1 000 príslušníkov armády.
Španielska vláda vyhlásila trojdňový oficiálny smútok za obete záplav, ktorý sa začne vo štvrtok. Mazón tiež vyzval obyvateľov provincií Valencia a Castellón, aby sa vyhli cestovaniu.
Miestny obyvateľ jedného z postihnutých miest Antonio Carmona opísal pre CNN, čo sa stalo, keď záplavy zasiahli krajinu. „Keď sme pozreli von, videli sme, ako sa všetko rúca. Voda brala autá, jednému z našich susedov strhla polovicu domu.“ Carmona ukázal na svoje roztrhané oblečenie a povedal, že on a ostatní zachraňovali psy, ktoré zachytili záplavy.
Jedna žena menom Beatriz Garroteová sa v utorok večer vracala z práce domov v meste Torrent vo Valencii. Voda jej zaplavila auto a ona ostala uväznená na niekoľko hodín. „Prešla som okolo prvého výjazdu, ktorý smeroval na Paiportu, ale ten bol zatvorený, pretože nám povedali, že mesto je tam zaplavené a nemôžeme vychádzať,“ povedala. Jej auto potom uviazlo „a zrazu sa začali zaplavovať dva pruhy, ktoré boli najbližšie k výjazdu.“ Opísala, že sa cítila veľmi vystrašená, pretože hladina vody rýchlo stúpala.
„Nevedela som, odkiaľ to prichádza a čo sa deje. Voda začala veľmi rýchlo stúpať. Po desiatich minútach bola do polovice kolesa auta. Jeden z dobrovoľníkov nám povedal, aby sme autá otočili, ale nebolo možné z nich vyjsť,“ opísala vystrašene.
V oblasti Valencie spadne za celý mesiac október v priemere 77 milimetrov zrážok. V meste Chiva východne od Valencie spadlo 320 milimetrov zrážok za niečo vyše štyroch hodín, ako uvádza Európska databáza nepriaznivého počasia. Záplavy boli hlásené aj v mestách Murcia a Malaga a v ich okolí, pričom v niektorých oblastiach spadlo viac ako 100 milimetrov zrážok.
Vedci tvrdia, že klimatická kríza spôsobená človekom spôsobuje, že extrémne počasie je častejšie a závažnejšie. Keďže sa svet otepľuje v dôsledku znečistenia fosílnymi palivami, intenzívnejšie dažde sú čoraz silnejšie a častejšie. Horúce oceány podnecujú silnejšie búrky a teplejšia atmosféra dokáže zadržať viac vlhkosti, ktorú vyžmýka vo forme prívalových dažďov.
Podľa španielskej meteorologickej agentúry AEMET pokračujú výstrahy pred dažďom v niektorých častiach východného a južného Španielska až do konca týždňa.