Toto môžeme zažiť iba RAZ ZA ŽIVOT: Chystá sa veľký výbuch hviezdy, ktorý budeme vidieť aj zo Zeme

Toto môžeme zažiť iba RAZ ZA ŽIVOT: Chystá sa veľký výbuch hviezdy, ktorý budeme vidieť aj zo Zeme
Veronika Salayová

Na nočnej oblohe sa schyľuje k veľkej vesmírnej udalosti. Jedna z hviezd exploduje a tento výbuch bude viditeľný aj zo Zeme. Pôjde o jedinečnú udalosť, ktorú môžeme vidieť na vlastné oči aj my, a to iba raz za život! 

Nočná obloha by mohla čoskoro ponúknuť vesmírne divadlo, ktoré bude unikátne − hviezdny systém T Coronae Borealis sa pripravuje na veľkú explóziu. Hviezda bude žiariť tisíckrát silnejšie ako doteraz. 

Túto vzácnu astronomickú udalosť budeme môcť vidieť aj zo Zeme. Podľa astronómov bude T Coronae Borealis v jasnosti súperiť s Polárkou.

K erupcii môže dôjsť doslova kedykoľvek a všetci vesmírni nadšenci netrpezlivo na tento moment čakajú. 

Čoskoro dôjde k termonukleárnej reakcii

T Coronae Borealis nazývajú aj „hviezda plameňa“, pretože sa neustále obnovuje a vybuchuje. Je zložená akoby z dvoch vesmírnych telies, a to bieleho trpaslíka a červeného obra, pričom biely trpaslík odčerpáva energiu z červeného obra. 

 

„Pretože sú tieto dve hviezdy tak blízko pri sebe, plyn prúdi z obrovskej hviezdy na hviezdu bieleho trpaslíka,“ uviedol fyzik a astronóm Darren Baskill z Univerzity v Sussexe vo Veľkej Británii.

Ak dôjde k nahromadeniu dostatku hmoty a teplota prekročí kritickú hodnotu, dôjde k termonukleárnej reakcii, čo je vlastne výbuch novy. Jasnosť sa zvýši až tisícnásobne a tento moment budeme na oblohe vidieť aj my. 

Kde túto hviezdu na oblohe nájsť?

Hviezda bude na oblohe žiariť veľmi jasno, približne tak ako Polárka, a môžeme ju ľahko nájsť v súhvezdí Severná koruna. Na oblohe bude voľným okom viditeľná približne 5 dní a o niečo dlhšie pomocou ďalekohľadu.

hviezda zažiari pri súhvedzí Severná koruna
hviezda zažiari pri súhvezdí Severná koruna, zdroj: mediarelations.gwu.edu


 Ak by ste T Coronae Borealis chceli pohľadať na oblohe už teraz, tak vedzte, že momentálne je príliš slabá na to, aby sme ju videli bez ďalekohľadu. 

Na rozdiel od supernov, ktoré znamenajú smrť masívnej hviezdy, novy sú udalosti na úrovni povrchu a môžu sa opakovať, pokiaľ biely trpaslík pokračuje v čerpaní materiálu zo svojho spoločníka, preto sa tento cyklus môže opakovať.

 


 Hviezda naposledy vybuchla pred 80 rokmi a predtým ešte v rokoch 1787 a 1866. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Dážď
11 °C / -1 °C
Alexej
Zajtra
Snehové prehánky
5 °C / 3 °C
Dáša
Sobota
Snehové prehánky
4 °C / -10 °C
Malvína
Nedeľa
Snehové prehánky
2 °C / -10 °C
Ernest
Pondelok
Jasno
2 °C / -15 °C
Rastislav
Utorok
Jasno
3 °C / -15 °C
Radovan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd