Znečistenie ovzdušia negatívne ovplyvňuje naše zdravie a každoročne spôsobuje milióny úmrtí. Na konferencii WHO v marci 2025 bol predstavený cieľ znížiť škody spôsobené znečistením o polovicu do roku 2040, čím by sa zachránili milióny životov.
Znečistenie ovzdušia je jedným z najväčších globálnych problémov súčasnosti, ktorý má negatívny vplyv na zdravie miliárd ľudí na celom svete.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) znečistené ovzdušie každý rok zabije približne sedem miliónov ľudí. Tento alarmujúci údaj ukazuje, akým vážnym problémom sa znečistenie ovzdušia stalo a ako zásadne ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj kvalitu života na celom svete.
V rámci konferencie WHO, ktorá sa konala v Kolumbii v marci 2025, odborníci a predstavitelia organizácií diskutovali o možných riešeniach tejto kritickej situácie.
Témou konferencie bolo nielen znižovanie emisií znečisťujúcich látok, ale aj zlepšenie zdravia obyvateľstva prostredníctvom čistého ovzdušia.
Predstavitelia WHO zdôraznili, že znečistenie ovzdušia prispieva k vzniku a zhoršovaniu rôznych ochorení, najmä tých, ktoré postihujú dýchacie cesty, ako je astma, bronchitída či rakovina pľúc.
„Minulý mesiac si Svetová zdravotnícka organizácia stanovila za cieľ znížiť do roku 2040 škody na zdraví spôsobené znečistením ovzdušia o 50 %, čo je ambiciózny, no dosiahnuteľný cieľ, ktorý by v prípade dosiahnutia každoročne zachránil milióny životov,“ uviedol šéf WHO.
Organizácia sa zaviazala, že sa bude usilovať o drastické zníženie znečisťujúcich látok v ovzduší a podporovať krajiny v prechode na čistejšie a udržateľnejšie formy energetiky, dopravy a priemyslu.
Na záver konferencie bola vyhlásená výzva, ktorú podpísalo viac ako 47 miliónov ľudí z celého sveta. Táto výzva požaduje okamžité kroky na zlepšenie kvality ovzdušia a zavedenie prísnejších regulácií týkajúcich sa emisií škodlivých látok.
Rôzne organizácie a aktivisti zároveň apelovali na vlády, aby investovali do technológií, ktoré môžu pomôcť v boji proti znečisteniu ovzdušia.
V súčasnosti je znečistenie ovzdušia príčinou mnohých zdravotných problémov, a zároveň negatívne ovplyvňuje klimatické podmienky a prispieva ku globálnemu otepľovaniu.