Teplota oceánov a špeciálne ich hlbokých častí stúpa rýchlejšie, ako sa prepdokladalo. Môže to tam fatálne následky na ekosystémy v mori aj na súši.
Podľa poslednej štúdie stúpajú rýchlejšie teploty aj v odľahlých a hlbších častiach oceánov, ďaleko od ľuďmi obývaných a znečistených území.
Vedci porovnali údaje zo štyroch rôznych staníc v Atlantickom oceáne v hĺbkach od 1 360 m do 4 757 m. Rozdiel v teplotách v priebehu desaťročia bol 0,02 až 0,04 °C. Zmena sa na prvý pohľad môže zdať malá, ale je veľmi významná.
Prečo? Ak si uvedomíme aký rozľahlý je oceán a koľko vody sa v ňom nachádza, tak si musíme uvedomiť koľko tepla bolo potrebné, aby sa oteplili aj tieto odľahlé a hlboké časti. Približne 90% tepla, ktoré absorbuje Zem, je práve v oceánoch a moriach.
Otepľovanie morí a oceánov už prináša aj prvé obete v ekosystémoch. Najvýraznejším prejavom je odumieranie Veľkej koralovej bariéry pri pobreží Austrálie.
Počas posledných 25 rokov odumrela viac ako polovica koralov, miestami dokonca až 80 - 90%. Tieto organizmy sú veľmi citlivé na teplotu mora a preto pri zvyšovaní jeho teploty neprežijú.
Každý rok odumiera nové a rekordné množstvo koralov nielen na tomto vyše 2300 kilometrov dlhom útese, ale aj v ďalších častiach oceánov, kde sa koraly vyskytujú.