Teplota Jadranského mora dosiahla v júli rekordné teploty a po krátkom ochladení prináša ďalšia vlna horúčav nové obavy z otepľovania vôd Jadranu.
Chorvátsko čelí ďalšej vlne horúčav, ktoré nútia ľudí hľadať osvieženie v mori. Ani to už však nie je zárukou schladenia, kdže je teplota vody znovu alarmujúco vysoká.
Teplota mora dosiahla rekordné hodnoty v júli, keď bola pri Dubrovníku zaznamenaná najvyššia teplota mora v histórii Chorvátska. Voda pri tomto meste dosiahla 15. júla presne +29,7 °C. Doterajší rekord z júla 2015 bol +29,5 ° C a pochádzal z oblasti ostrova Rab.
Všetko nasvedčuje tomu, že nová vlna horúčav prinesie ďalšie otepľovanie mora. Vo štvrtok v ranných hodinách dosahovala teploty vody v severochorvátskej Pule +29 °C, v meste Rovinj zaznamenali +28 °C. Len na niekoľkých miestach v krajine klesla v ten deň teplota mora pod +27 °C.
Podľa meteorológov bude toto leto v chorvátskej časti Jadranského mora o tri až päť stupňov vyššie ako zvyčajne. Odborníci varujú, že otepľovanie bude mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na morskú flóru a faunu.
„Situácia na chorvátskom pobreží sa zhorší a rýchlo sa z nás stane Červené more, kde sa teplota mora drží po celý rok na úrovni +30 °C,“ komentoval chorvátsky meteorológ Duszko Kraljev ďalšiu horúcu vlnu tejto sezóny.
V krajine platí červená výstraha pred počasím, čo znamená extrémne nebezpečné teploty. Teplomery môžu na niektorých miestach ukazovať až +38 °C.