Meteorický roj Orionidy vyvrcholí tento víkend. Ide o jeden z najkrajších rojov. Budeme ho však môcť vôbec pozorovať?
Meteorický roj Orionidov dosiahne svoj vrchol tento víkend, keď Zem preletí cez pole prachu a úlomkov, ktoré vo vnútornej slnečnej sústave zanechala Halleyova kométa.
Hoci sú Orionidy aktívne od 26. septembra do 22. novembra, najlepší čas sledovania bude 21. októbra, kedy sa očakáva približne 23 „padajúcich hviezd“ za hodinu. Meteority z tohto mierne intenzívneho roja dopadajú na zemskú atmosféru rýchlosťou 66 kilometrov za sekundu, teda približne 238 000 km/h.
Orionidy, ktoré NASA opisuje ako jeden z najkrajších meteorických rojov roka, sa môžu objaviť kdekoľvek na oblohe. Zdá sa však, že vychádzajú z blízkosti Betelgeuse, slávnej hviezdy červeného obra v súhvezdí Orion.
Ako sme už spomínali, Orionidy vidieť na nočnej oblohe už takmer mesiac a ešte mesiac budeme mať tú šancu. Avšak počas tohto víkendu bude ich intenzita najväčšia.
Problém ale bude zohrávať počasie. Predpoveď na víkend vás možno úplne nepoteší. Na mnohých miestach mať zamračené a na juhu územia večer v sobotu nastúpi aj dážď.
Tam, kde však bude jasno (alebo aspoň malá oblačnosť), budete môcť Orionidy pozorovať. Pozor si však dajte aj na čas pozorovania. Presný vrchol Orionidov bude o 5:00 GMT, teda u nás o 7:00.
Ideálne bude si na Orionidy privstať. To však neznamená, že ani počas hlbokej noci ich neuvidíte. Stále bude ich frekvencia vysoká.
Pribaľte si teplé oblečenie, čaj v termoske a trpezlivosť. Ideálne bude pozorovanie z miesta, ktoré je mimo miest a obcí, aby vám čo najmenej prekážalo svetelné znečistenie.