Júlový spln bude výnimočný tým, že pôjde o prvý superspln v tomto roku. Čo to presne znamená a na čo sa môžeme tešiť?
O pár dní začína séria štyroch supersplnov. Prvý z nich nastane už začiatkom júla a budú nasledovať ďalšie supermesiace. Čo sú to vlastne supersplny alebo supermesiace?
Pre tých, ktorí nevedia, aký je rozdiel medzi „obyčajným“ splnom a supersplnom, v skratke vysvetlíme, že ide o pozorovanú veľkosť Mesiaca na oblohe. Počas supersplnu sa Mesiac javí na oblohe o niečo väčší než počas iných splnov v priebehu roka.
Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi, vtedy svieti mimoriadne jasne. Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti o 30 % jasnejšie.
Vtedy nastáva superspln a na oblohe môžeme pozorovať supermesiac. Ide teda o spln, tak ako ho bežne poznáme, no Mesiac je bližšie k Zemi a je zdanlivo na oblohe väčší.
Táto udalosť nás čaká 3. júla. Následne nás budú čakať ďalšie supersplny. Druhý superspln nastane 1. augusta, tretí 31. augusta a posledný superspln bude 29. septembra.
Tretí superspln však bude ešte niečím zaujímavý a výnimočný. Keďže spln nastane 1. augusta a aj 31. augusta, čiže pôjde o dva splny v jednom kalendárnom mesiaci, tak v takomto prípade o druhom splne v mesiaci hovoríme ako o Modrom mesiaci (z angl. Blue moon).
V tomto konkrétnom prípade však pôjde dokonca o Modrý supermesiac, čo je veľmi vzácna astronomická udalosť. Ďalší Modrý mesiac nastane až 31. mája 2026, avšak vtedy už nepôjde už o supermesiac.
Supermesiac z 31. augusta 2023 bude zároveň najbližším splnom pre rok 2023, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený 357 344 km.