Tento odpad na skládkach má obrovskú hodnotu. Získať ho späť, ale bude veľký problém

Tento odpad na skládkach má obrovskú hodnotu. Získať ho späť, ale bude veľký problém
Veronika Sádovská

Popol zo spaľovania uhlia môže obsahovať veľké množstvo prvkov vzácnych zemín. Nedávny výskum ukazuje, že kovy v hodnote 8,4 miliardy dolárov sú obsiahnuté len v odpade skládkovanom v Spojených štátoch. Získať ich späť však môže byť problém.

Pojem „prvky vzácnych zemín“ zahŕňa 17 kovov, ktoré sú nevyhnutné v mnohých priemyselných odvetviach. Vyrábajú sa z nich batérie, obrazovky, magnety a ďalšie komponenty, bez ktorých by nevznikli moderné smartfóny, počítače a vozidlá. Mnohé krajiny sú však závislé od dovozu tejto suroviny z iných krajín, čo vo svete zložitých dodávateľských reťazcov a geopolitického napätia vytvára potenciálne problémy.

Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v International Journal of Coal Science & Technology ukazuje, že bohaté zdroje týchto prvkov môžu byť skryté na veľmi nepravdepodobnom mieste. Skládkach odpadov.

 

Vyše 8 miliárd dolárov len v USA

Vedci zo Spojených štátov amerických skúmali popol z uhlia, teda odpad vznikajúci pri priemyselnom spaľovaní uhlia. Najčastejšie sa odváža na skládky, kde zbiera. Len v Spojených štátoch množstvo tohto odpadu presahuje milióny ton.

Výsledky ukázali, že asi 70 % uhoľného popola vyprodukovaného v rokoch 1985 až 2021, celkovo asi 1 873 miliónov ton, bolo potenciálne vyťažiteľných. Aj keď je obsah prvkov vzácnych zemín v popole nízky v porovnaní s prvkami vyťaženými z ložísk, je ho veľa. Odhadli, že z dostupných zdrojov uhoľného popola by sa dalo vyťažiť až 11 miliónov ton kovov v hodnote 8,4 miliardy dolárov.

„V celej krajine sú obrovské množstvá tohto materiálu. Navyše, o prvotný proces ťažby už bolo postarané,“ povedal Davin Bagdonas z University of Wyoming, spoluautor analýzy.

 

Odpad môže byť poklad

Vedci vysvetlili, že uhoľný popol obsahuje rôzne úrovne prvkov vzácnych zemín v závislosti od toho, odkiaľ pochádza. Ovplyvňuje aj to, koľko kovu sa z neho dá vyťažiť. Napríklad popol z apalačského uhlia obsahuje najvyššie množstvo prvkov vzácnych zemín, s priemernou hodnotou 431 miligramov na kilogram, ale len 30 % prvkov vzácnych zemín, ktoré obsahuje, je možné extrahovať.

Vedci zdôraznili, že väčšina prác súvisiacich s ťažbou prvkov vzácnych zemín z popola je stále vo fáze výskumu. Dodali, že údaje poskytnuté v tejto štúdii by mohli pomôcť povzbudiť spoločnosti, aby používali popol z uhlia.

„Naozaj to ukazuje, že odpad môže byť pokladom,“ dodala Bridget Scanlonová z Texaskej univerzity, spoluautorka štúdie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
4 °C / -10 °C
Štefan
Zajtra
Polooblačno
9 °C / -9 °C
Filoména
Sobota
Polooblačno
6 °C / -5 °C
Ivana
Nedeľa
Polooblačno
5 °C / -8 °C
Milada
Pondelok
Zamračené
3 °C / -5 °C
Dávid
Utorok
Skoro jasno
7 °C / -8 °C
Silvester
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd