Popol zo spaľovania uhlia môže obsahovať veľké množstvo prvkov vzácnych zemín. Nedávny výskum ukazuje, že kovy v hodnote 8,4 miliardy dolárov sú obsiahnuté len v odpade skládkovanom v Spojených štátoch. Získať ich späť však môže byť problém.
Pojem „prvky vzácnych zemín“ zahŕňa 17 kovov, ktoré sú nevyhnutné v mnohých priemyselných odvetviach. Vyrábajú sa z nich batérie, obrazovky, magnety a ďalšie komponenty, bez ktorých by nevznikli moderné smartfóny, počítače a vozidlá. Mnohé krajiny sú však závislé od dovozu tejto suroviny z iných krajín, čo vo svete zložitých dodávateľských reťazcov a geopolitického napätia vytvára potenciálne problémy.
Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v International Journal of Coal Science & Technology ukazuje, že bohaté zdroje týchto prvkov môžu byť skryté na veľmi nepravdepodobnom mieste. Skládkach odpadov.
Vedci zo Spojených štátov amerických skúmali popol z uhlia, teda odpad vznikajúci pri priemyselnom spaľovaní uhlia. Najčastejšie sa odváža na skládky, kde zbiera. Len v Spojených štátoch množstvo tohto odpadu presahuje milióny ton.
Výsledky ukázali, že asi 70 % uhoľného popola vyprodukovaného v rokoch 1985 až 2021, celkovo asi 1 873 miliónov ton, bolo potenciálne vyťažiteľných. Aj keď je obsah prvkov vzácnych zemín v popole nízky v porovnaní s prvkami vyťaženými z ložísk, je ho veľa. Odhadli, že z dostupných zdrojov uhoľného popola by sa dalo vyťažiť až 11 miliónov ton kovov v hodnote 8,4 miliardy dolárov.
„V celej krajine sú obrovské množstvá tohto materiálu. Navyše, o prvotný proces ťažby už bolo postarané,“ povedal Davin Bagdonas z University of Wyoming, spoluautor analýzy.
Vedci vysvetlili, že uhoľný popol obsahuje rôzne úrovne prvkov vzácnych zemín v závislosti od toho, odkiaľ pochádza. Ovplyvňuje aj to, koľko kovu sa z neho dá vyťažiť. Napríklad popol z apalačského uhlia obsahuje najvyššie množstvo prvkov vzácnych zemín, s priemernou hodnotou 431 miligramov na kilogram, ale len 30 % prvkov vzácnych zemín, ktoré obsahuje, je možné extrahovať.
Vedci zdôraznili, že väčšina prác súvisiacich s ťažbou prvkov vzácnych zemín z popola je stále vo fáze výskumu. Dodali, že údaje poskytnuté v tejto štúdii by mohli pomôcť povzbudiť spoločnosti, aby používali popol z uhlia.
„Naozaj to ukazuje, že odpad môže byť pokladom,“ dodala Bridget Scanlonová z Texaskej univerzity, spoluautorka štúdie.