Počet mŕtvych po piatkovom zemetrasení v Mjanmarsku presiahol 2 700. Najmenej 300 ľudí je stále nezvestných. Počet zranených presiahol 4 500. Záchranári prehľadávajú trosky v nádeji, že nájdu niekoho živého. Pomedzi to sa na povrch neustále dostávajú tragické príbehy.
Tridsaťpäťročná tehotná žena ležala pod troskami bytového domu v mjanmarskom meste Mandalaj celých 55 hodín. Záchranári jej museli amputovať nohu, aby ju spod trosiek mohli vytiahnuť.
Následná resuscitácia však bola márna. Žena po vyslobodení zomrela.
Podobné príbehy nie sú teraz v Mjanmarsku ojedinelé. V jednom z kláštorov v rovnakom meste skladalo skúšky 270 mníchov. Len 70 dokázalo utiecť, 50 zahynulo a ostatní sú nezvestní. „Nedokážem ani popísať, ako som smutný alebo ako sa cítim. Nemám slov, keď vidím tú skazu,“ povedal podľa serveru France24 mních Bhone Thuta.
„Celá dedina k môjmu bratovi vzhliadala. Vie veľmi dobre kázať a má tak krásny hlas. Chcela by som jeho kázanie zase počuť,“ opísala sestra jedného z nezvestných mníchov San Nwe Aye.
V mandalajskej nemocnici sa zotavujú stovky zranených. Väčšina z nich dala prednosť starostlivosti poskytovanej v improvizovaných prístreškoch mimo jej budovy. Strach z následných otrasov a zrútenia stavby je jednoducho príliš veľký.
Stovky smútiacich moslimov sa zhromaždili k modlitbám pred troskami dvoch mešít. „Zemetrasenie prišlo počas modlitby. Zo začiatku nebolo veľmi silné, tak sme sa snažili zostať vo vnútri. Potom ale udrelo znova, bolo oveľa silnejšie a spadol na nás kus stropu,“ uviedol hlavný správca mešity Sajja North Aung Myint Hussein.
Záchranné práce pokračujú aj v thajskom Bangkoku. V troskách zrútenej výškovej budovy tam v pondelok našli ďalšie telo. Obetí je 18.
Spod trosiek sa zároveň stále ozývajú zvuky. Záchranné práce preto neustávajú.
Obe krajiny postihlo zemetrasenie v piatok. Mjanmarsko potom v nedeľu zasiahol v oblasti mesta Mandalaj následný otras o sile 5,1 stupňa. Blízko mesta bolo aj epicentrum piatkového silného zemetrasenia o sile 7,7 stupňa. Prístup k pomoci komplikujú po celej krajine zničené cesty, strhnuté mosty aj ďalšie problémy spojené s občianskou vojnou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu vyhlásila zemetrasenie v krajine za najvyšší stupeň núdze. Zároveň vyzvala na urýchlenú finančnú pomoc vo výške ôsmich miliónov dolárov. Peniaze by mali ísť na lekársku pomoc.