Sršne mandarínske, pôvodom z Ázie, nemajú v Európe či Severnej Amerike prirodzených nepriateľov. Keď na tento kontinent pred piatimi rokmi prenikli, experti sa obávali, že ich invázia môže spôsobiť množstvo problémov. Teraz ale úrady oznámili, že sa podarilo všetok tento hmyz vyhubiť. Ako to krajina dokázala?
Sršeň mandarínsky podľa stredajšieho vyjadrenia amerických úradov nebol pozorovaný po dobu troch rokov. To znamená, že sa dá označiť na území USA za vyhubený, informuje ČT24.
Podľa vyjadrenia úradníkov to ale nebolo vôbec ľahké. Niekoľkoročné úsilie o eradikáciu druhu, ktoré začalo v roku 2019, zahŕňalo „rozsiahlu spoluprácu medzi štátnymi, federálnymi a medzinárodnými vládnymi agentúrami a tiež významnú podporu členov komunít a skupín.“
„Som nesmierne hrdý na náš tím, ktorý venoval roky tvrdej práce ochrane nášho štátu a národa pred touto inváznou hrozbou pre našich pôvodných opeľovačov a poľnohospodárstva,“ napísal vo vyhlásení šéf ministerstva poľnohospodárstva štátu Washington, Derek Sandison. Úradníci tiež uviedli, že by úspech nebol možný bez prístupu verejnosti: práve obyčajní ľudia upozorňovali na hniezda sršňov aj na jednotlivé exempláre, ktoré pozorovali.
„Sme hrdí na toto prelomové víťazstvo v boji proti inváznym druhom,“ nechal sa počuť Mark Davidson, zástupca vedúceho Úradu pre kontrolu zdravia zvierat a rastlín spadajúceho pod americké ministerstvo poľnohospodárstva. „Úspech tohto úsilia ukazuje, čo je možné, keď sa agentúry a komunity ľudí spoja k spoločnému cieľu,“ dodal.
Úradníci prvýkrát zaznamenali výskyt sršňa mandarínsko na severoamerickom kontinente v kanadskej provincii Britská Kolumbia v auguste 2019. V Spojených štátoch, konkrétne v štáte Washington, vedci našli tento invázny druh len o pár mesiacov neskôr, v decembri 2019.
Experti spočiatku nevedeli, či sršne môžu prežiť drsnú americkú zimu, na jar roku 2020 sa ale ukázalo, že áno. Washingtonské ministerstvo poľnohospodárstva našlo a zlikvidovalo prvé sršnie hniezdo až v októbri 2020 a ďalšie tri v auguste a septembri 2021. V pátraní po nich pokračovalo s pomocou verejnosti aj v ďalších rokoch, vrátane tohto roku. To už sa ale žiadne stopy sršňov nepodarilo nájsť.
Sršne mandarínske sa pritom mohli stať významnou hrozbou pre americké včelstvá a ďalšie opeľovače. Ide totiž o najväčší známy druh sršňa: robotníčka meria cez tri centimetre, kráľovná až päť a pol centimetra. Vo svojej domovskej Číne pravidelne útočia na včelstvá. Úľ dokážu úplne vybiť počas iba 90 minút.
Odborníci okrem toho varovali aj pred hrozbou pre človeka. Bodnutie týmto druhom je totiž výrazne bolestivejšie ako to od včiel alebo ôs.
Úrady vytvorili spoločne s občanmi systém varovania, ktorý môže pomôcť nielen pri podobných inváziách ďalších druhov, ale aj pri prípadnom opätovnom zavlečení tohto sršňa. Že je funkčný, sa ukázalo už teraz, keď tento rok v októbri dostal úrad oznámenie o jednom pozorovaní podozrivo vyzerajúceho hmyzu, ktorý mohol byť sršňom mandarínskym.
Ministerstvo poľnohospodárstva štátu Washington okamžite nechalo v oblasti rozmiestniť pasce a opäť aktivizovalo dobrovoľníkov - zatiaľ ale žiadne z intenzívnych pozorovaní návrat invázneho druhu nepotvrdila.
„Našťastie sme už boli v pohotovosti, keď sa tieto sršne objavili vo Washingtone v roku 2019,“ podotkol Sven Spichiger z tamojšieho ministerstva poľnohospodárstva. „Aj keď sú teraz v štáte odstránené, budeme na nich stále dávať pozor a vyzývame členov komunít, aby robili to isté. Už sa sem raz dostali a mohli by to urobiť znova,“ pripomenul.