Masívna invázia kobyliek ohrozuje poľnohospodársku produkciu aj potravinovú bezpečnosť v celom regióne. Roje premnoženého hmyzu ničia úrodu.
Masívna invázia kobyliek v púšti dostáva na kolená oázy a farmy južnej Líbye, najmä v odľahlých oblastiach Traghen a Morzouq, vzdialené približne 900 km južne od Tripolisu.
Podľa správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pretrvávajú v rôznych častiach krajiny početné roje kobyliek a očakáva sa príchod ďalších z okolitých regiónov.
Miestni farmári sa snažia zachrániť úrodu prostredníctvom intenzívneho postrekovania, avšak rozsah invázie presahuje ich kapacity. Líbyjské úrady preto spustili národnú kampaň na zastavenie postupu tohto hmyzu, ktorý patrí medzi najničivejšie na svete.
Podľa odborníkov inváziu kobyliek zhoršujú aj klimatické zmeny – výdatné zrážky po dlhých obdobiach sucha vytvárajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie hmyzu. Nestabilita regiónu navyše komplikuje koordinovaný zásah a znižuje efektivitu boja s inváziou.
Humanitárne organizácie vyzývajú na medzinárodnú pomoc, pretože ak sa situácia nezastaví včas, dôsledky môžu presiahnuť hranice Líbye a ovplyvniť potravinovú stabilitu celého severoafrického regiónu.
Invázie púštnych kobyliek sú v regióne známe svojou schopnosťou zničiť rozsiahle poľnohospodárske plochy v krátkom čase, čo môže viesť k vážnym hospodárskym a humanitárnym krízam.
Takáto invázia bola hlásené aj v južnom Tunisku, Alžírsku a Maroku, čo prinútilo krajiny v regióne zintenzívniť opatrenia na obmedzovanie. Mimoriadna situácia, ktorá pripomína inváziu z roku 2012, kedy južnú Líbyu spustošili roje a ohrozili potravinovú bezpečnosť.
Líbyjskí farmári a miestne komunity dúfajú, že spoločné úsilie domácich aj medzinárodných inštitúcií pomôže situáciu stabilizovať skôr, než budú následky nezvratné.