S bežnými solárnymi panelmi nemôžete mať energiu zo slnečného svetla 24 hodín denne. Iné je to so získavaním solárnej energie priamo z vesmíru.
Ak ste už uvažovali nad tým, že si zadovážite solárne či fotovoltaické panely, určite poznáte aj všetky nevýhody, ktoré prinášajú. Jednou z nich je, že solárnu energiu zvyčajne musíte prepojiť s batériami.
Dokonca aj v oblastiach s dostatkom slnka nemôžete mať slnečné svetlo 24 hodín denne, 7 dní v týždni po celý rok. Aspoň nie na Zemi. Vo vesmíre však môžete. Už desaťročia ľudia zvažujú možnosti získavania solárnej energie z vesmíru. Toto sa môže stať realitou už o pár rokov.
Spoločnosť Space Solar so sídlom v Spojenom kráľovstve spolupracuje s Reykjavik Energy a islandskou iniciatívou v oblasti udržateľnosti Transition Labs s cieľom vyvinúť vesmírnu solárnu elektráreň, ktorá dokáže dodať približne 30 megawattov elektriny – čo je potenciálne dosť na napájanie 1 500 až 3 000 domácností.
Táto iniciatíva by sa mohla stať realitou už od roku 2030. Systém bude zhromažďovať slnečné svetlo vo vesmíre prostredníctvom solárnych panelov a potom ho vysielať ako rádiové vlny na určitej frekvencii do pozemnej stanice, kde sa premení na elektrickú energiu pre rozvodnú sieť.
Očakáva sa, že satelit bude škálovateľný a pomerne veľký. Aj keď nie je postavená plná verzia ich napájacieho poľa CASSIOPeiA, hovoríme o najťažšom jednotlivom objekte vo vesmíre, ktorý nie je vesmírnou stanicou, a keď sú všetky polia rozložené, oveľa väčšom ako Medzinárodná vesmírna stanica.
Cieľom spoločnosti je mať do roku 2036 vo vesmíre zväčšenú verziu systému, ktorá by dodávala gigawatty elektriny.
Vesmírna solárna energia ponúka bezkonkurenčné výhody s konkurenčnými nákladmi na energiu a dostupnosťou 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Plán je to určite odvážny. Prenos energie z obežnej dráhy však zatiaľ nemá ani zďaleka taký výkon. Tento rok výskum ukázal, že samotná technológia je určite možná, ale na Zem vysielala iba zlomok energie. Návrh pre Island by musel byť schopný poskytnúť miliardy krát viac energie.