Vďaka použitiu vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) bolo možné na Neptúne zachytiť túto nádheru. O čo ide?
Astronómovia pozorujú polárne žiary na Saturne, Jupiteri a Uráne už viac ako 30 rokov. Teraz vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) prvýkrát zachytil jav na Neptúne. Článok na túto tému, ktorý pripravili vedci z Veľkej Británie, USA a Japonska, bol publikovaný v časopise Nature Astronomy.
Polárna žiara je spôsobená geomagnetickými búrkami na Slnku. Prúd elektricky nabitých častíc vyvrhnutých veľkou rýchlosťou z našej hviezdy – slnečného vetra – dosiahne Zem alebo inú planétu.
Keď častice prenikajú do hornej atmosféry, zrážajú sa s časticami tamojších plynov a objavuje sa svetlo. Polárne žiary nie vždy svietia vo viditeľnom svetle. Na Saturne sa vyskytujú väčšinou v ultrafialovom svetle.
Na Zemi sú polárne žiary viditeľné v blízkosti pólov – magnetické pole našej planéty na ne smeruje nabité častice zo slnečného vetra. Medzitým sa na Neptúne tento jav vyskytuje blízko rovníka, na oboch jeho stranách.
Je to preto, že, ako vedci vysvetľujú, magnetické pole Neptúna je naklonené o 47 stupňov od jeho osi rotácie a magnetické póly sa nachádzajú medzi rovníkom a geografickými pólmi.
Stopy polárnej žiary už na Neptúne zachytila vesmírna sonda Voyager 2, ktorá preletela okolo planéty v roku 1989. Dodnes však následné pozorovania, vrátane pozorovaní pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu, prítomnosť tohto javu nepotvrdili.
„Astronómovia sa už desaťročia pokúšajú odhaliť polárnu žiaru Neptúna a každý pokus sa skončil neúspechom. Ukázalo sa, že pozorovanie bolo možné len vďaka vysokej citlivosti Webbovho teleskopu v infračervenom spektre,“ povedal doktor Henrik Melin z Katedry matematiky, fyziky a elektrotechniky na Northumbrijskej univerzite (UK), spoluautor štúdie.
Astronómovia pomocou Near Infrared Spectroscopy (NIRS) Webb Telescope zachytili Neptúnove polárne žiary v júni 2023. Ukázalo sa, že žiara je spôsobená katiónmi trivodíka – časticami vytvorenými pri zrážke kozmického vetra s atmosférou planéty.
Na základe analýzy údajov z Voyageru 2 a Webbovho teleskopu astronómovia tiež zistili, že horná atmosféra Neptúna sa v posledných desaťročiach výrazne ochladila. Je to dôležité, pretože pri nízkych teplotách sú polárne žiary oveľa slabšie a svetlo odrážajúce sa od oblakov planéty by ich mohlo maskovať.
„Neptúnova polárna žiara svieti menej ako 1 % jasu, ktorý sme očakávali. To vysvetľuje, prečo sme ju nevideli. Teraz však máme novú záhadu: prečo Neptún tak ochladol?“ uzavrel Dr. James O'Donoghue, astronóm z University of Reading (Veľká Británia), jeden z autorov článku.