Prvý globálny obraz stavu ochrany stromov nie je pekný. V prvom hodnotení tohto druhu boli do Červeného zoznamu IUCN, ktorý slúži ako súpis stavu ochrany druhov, zaradené takmer všetky druhy stromov na svete. Pritom sa však zistilo, že 38 % identifikovaných druhov stromov je v súčasnosti ohrozených vyhynutím.
V rámci globálneho hodnotenia stromov, na ktorom sa počas desiatich rokov podieľalo viac ako 1 000 odborníkov z celého sveta, sa zistilo, že zo 47 282 druhov stromov, ktoré sa hodnotili a zaradili do zoznamu, je najmenej 16 425 druhov ohrozených vyhynutím. To je viac ako dvojnásobok počtu ohrozených druhov vtákov, cicavcov, plazov a obojživelníkov na zozname spolu.
Odhalené bolo aj osobitné miesto ohrozenia vyhynutím: ostrovy, na ktorých sa zistil najvyšší podiel ohrozených druhov stromov. Predpokladá sa, že k tomu prispieva viacero faktorov vrátane odlesňovania a zmeny klímy, ale aj prítomnosť inváznych druhov a chorôb.
Dokonca aj v Južnej Amerike, ktorá je domovom najrozmanitejšej škály druhov stromov na planéte, je štvrtina hodnotených druhov stromov ohrozená vyhynutím. Tento počet pritom môže nakoniec ešte narásť.
„Hoci podiel druhov stromov, ktoré sú v Južnej Amerike - svetovom lídrovi v rozmanitosti stromov - nahlásené ako ohrozené, je nižší (25 %), toto percento sa určite zvýši,“ vysvetľuje Dr. Eimear Nic Lughadha, vedúci výskumu v oblasti hodnotenia a analýzy ochrany prírody v Kráľovských botanických záhradách v Kew.
Ako dodáva, „mnohé druhy stromov z Južnej Ameriky ešte neboli vedecky popísané. Preto druhy stromov, ktoré sú pre vedu nové, sú skôr ohrozené vyhynutím.“
Hrozba vyhynutia nie je zlou správou len pre stromy. Od lesov na našej planéte sú závislí ľudia aj voľne žijúce zvieratá.
„Stromy sú priamym základom prežitia mnohých druhov - vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na Červenom zozname IUCN. Prosperujúce, prirodzene rozmanité lesy sú nevyhnutné na zmiernenie klimatických zmien aj straty biodiverzity, a preto riešenia jednej krízy často vzájomne posilňujú prínosy druhej,“ povedal Dr. Dave Hole, viceprezident pre globálne riešenia v Moorovom centre pre vedu organizácie Conservation International.
„O to znepokojujúcejší je rastúci počet ohrozených druhov stromov zaradených do Červeného zoznamu,“ dodal. Táto správa má však aj pozitívnu stránku - možno práve vďaka nej vedci získajú jasnejšiu predstavu o tom, ako najlepšie začať tento problém riešiť.
„Hodnotenie všetkých druhov stromov bolo obrovským dielom, ktoré trvalo mnoho rokov a ktoré treba oceniť,“ povedal Jean-Christophe Vié, generálny riaditeľ Fondation Franklinia, jednej z organizácií, ktoré hodnotenie financovali. „Stále prebieha, ale teraz už vieme, kde máme konať, aby sme účinne riešili krízu vymierania, ktorá postihla svetové stromy.“ Podľa jeho slov už neexistuje výhovorka, prečo nekonať.