Horúci september a historická vlna horúčav zasiahla aj Škandináviu. Teploty, ktoré atakovali hranicu +30 °C dosiahli krajiny ako Švédsko a Nórsko, kde sú takéto horúčavy veľmi nezvyčajné.
Nebývalá vlna horúčav zasiahla Škandináviu a zaznamenala rekordné teploty vo Švédsku a Nórsku. Prvýkrát v meteorologickej histórii prekročili oba národy v septembri hranicu +30 °C.
Tento týždeň meteorológovia potvrdili, že ide o historické horúčavy, ktoré sú v týchto krajinách bezprecedentné.
Podľa škótskeho meteorológa Scotta Duncana bol v Nórsku stanovený nový národný septembrový rekord na +30,6 °C , čím jasne prekonal predchádzajúci rekord +28,6 °C, zaznamenaný len pred niekoľkými rokmi, v rokoch 2021 a 2023.
Aj Švédsko dosiahlo mimoriadne teploty s maximom +31,1 °C, čo je hodnota, ktorá sa vyrovnala rekordu z predchádzajúceho dňa. Pred touto vlnou horúčav bolo historické maximum +29,1 °C zaznamenané vo Švédsku 1. septembra 1975.
Nedávny nárast teploty na +20,3 °C na letisku Svalbard, ktorý výrazne prekonal predchádzajúci augustový rekord, je nápadnou ilustráciou zrýchľujúcej sa zmeny klímy v Arktíde. Toto je obzvlášť pozoruhodné pre Longyearbyen, mesto ležiace na 78° severnej zemepisnej šírky, ktoré tradične zažíva drsné zimné teploty v priemere okolo -14°C. T
ento posun vyvoláva obavy z potenciálu častejších a intenzívnejších vĺn horúčav v budúcnosti a ich dôsledkov pre citlivý ekosystém a infraštruktúru regiónu. Arktický región zažíva výrazný trend otepľovania, pričom Longyearbyen slúži ako hlavný príklad tohto javu.
Hranica +20 °C tu nebola v auguste ešte nikdy dosiahnutá, čo poukazuje na výnimočný charakter tejto nedávnej udalosti. Je dôležité pochopiť, ako môžu tieto meniace sa podmienky ovplyvniť divokú prírodu, cestovný ruch a obmedzenú infraštruktúru mesta vybudovanú na obrovských plochách permafrostu.