Na talianskych Campi Flegrei sa dnes triasla zem. Zemetrasenie s magnitúdou 4,0 bolo cítiť aj v susednom Neapole. Hoci nedošlo k žiadnym vážnym škodám, seizmická aktivita v oblasti vyvoláva obavy obyvateľov.
Zemetrasenie s magnitúdou 4,0 bolo zaznamenané v piatok o 13:46. Silné zemetrasenie, ku ktorému došlo v hĺbke štyroch kilometrov bolo cítiť v Neapole a na neďalekom ostrove Procida. Na mnohých miestach obyvatelia narýchlo opúšťali budovy. Talianska civilná obrana informovala, že zatiaľ neboli zaznamenané žiadne straty.
Flegrejské polia sú kalderou v hornej časti sopky. Má priemer 13 kilometrov. Pod kalderou sa nachádza veľké jazero tekutej magmy a preto sa Flegrejským poliam hovorí aj „najnebezpečnejší supervulkán Európy“, ktorého erupcia môže ohroziť bezpečnosť státisícov ľudí.
V oblasti kaldery sú okrem iného aj mesto Pozzuoli, súčasť metropolitnej oblasti Neapol, kde žije cez 80 000 obyvateľov. V tejto oblasti sú dlhodobo zaznamenané silné seizmické otrasy, ktoré vyvolávajú medzi obyvateľmi čoraz väčšie obavy. V posledných mesiacoch prebiehajú práce na pláne hromadnej evakuácie v prípade výbuchu tohto supervulkánu.
Epicentrum dnešného zemetrasenia sa nachádzalo 9 km juhozápadne od mesta Fuorigrotta, v ktorom žije cca 76 500 obyvateľov. Zároveň je to približne 15 km juhozápadne od Neapolu.
Otrasy boli natoľko silné, že ich cítili aj obyvatelia a dovolenkári ostrova Ischia. Zatiaľ však nie sú hlásené žiadne výrazné škody či zranenia ľudí.
Na stránke EMSC informovalo niekoľko svedkov, že zemetrasenie pocítili ako silné, jasne cítili otrasy, niektorí, že otrasy trvali len krátko asi 2 až 3 sekundy. Väčšina svedkov bola z Neapolu a podľa nich k žiadnym škodám nedošlo.
Názory odborníkov sa líšia. Niektorí tvrdia, že môže dôjsť k veľkej erupcii. „Nehovoríme, že nastane erupcia, ale tvrdíme, že podmienky pre ňu sú priaznivejšie,“ uviedol jeden z autorov štúdie, ktorú zverejnil časopis Nature a šéf vedeckého tímu, Christopher Killburn. Podľa vedcov by erupcii mohli predchádzať „relatívne slabé náznaky“.
Malo by ísť napríklad o rast úrovne povrchu alebo pokles počtu zemetrasení. To znamená, že k erupcii by mohlo dôjsť pomerne „nečakane“.
„Pravdepodobnejšie sú menšie erupcie,“ tvrdí ďalší z autorov štúdie Stefano Carlino. Veľmi silná erupcia je podľa neho veľmi málo pravdepodobná. Posledná silná erupcia Flegrejských polí nastala v roku 1538. Podľa niektorých teórií erupcie sopky pred 30 tisíc rokmi prispela k vyhubeniu neandertálcov.