Sršne a osy sú čoraz agresívnejšie a u našich susedov dokonca zaznamenali aj ich premnoženie. Hasiči a záchranári majú denné výjazdy k alergikom, ktorým doslova zachraňujú život.
Česi upozorňujú na premnoženie ôs a sršňov, kedy ich majú tento rok omnoho viac ako pominulé roky. Tento fakt potvrdili aj etnomológovia a záchranári, ktorí k ľuďom s vážnou alergickou reakciou po poštípaní prichádzajú takmer denne.
Dokonca v priebehu 24 hodín musela dvakrát zasahovať aj Horská záchranná služba v Krkonošiach a Beskydách práve kvôli uhryznutiu tohto hmyzu a následnej alergickej reakcii.
Nielenže je ôs a sršňov v Čechách viac, ale sú aj agresívnejšie. Do kontaktu s človekom sa ale nedostanú už len v prírode či parkoch, ale aj v centrách miest. Viac výjazdov kvôli tomu zaznamenali už aj hasiči v Plzni, len za minulý mesiac okolo 150.
Avšak zásahov pribudlo na celom území a dokonca pre jedného pacienta v horách musel prísť až záchranársky vrtuľník. Plzenskí strážnici oživovali cyklistu, ktorého počas jazdy uštipla osa. Nemal pri sebe adrenalínové pero, ktoré by mu pomohlo oveľa skôr.
Záchranári apelujú na alergikov, aby v tomto čase nosili vždy pri sebe toto pero. Ak sa chystáte do Česka a ste alergickí na poštípanie hmyzom, určite si ho so sebou zabaľte.
Aj hasiči potvrdzujú viac výjazdov v súvislosti s likvidáciou hniezd sršňov či ôs. Potvrdzujú, že tento rok je týchto zásahov oveľa viac.
„Tento rok sme už počas leta zasahovali pri viac než sedemsto udalostiach. Oproti minulému roku je to až päťnásobne viac zásahov," povedala hovorkyňa juhočeských hasičov Vendula Matějů. A potvrdil to aj veliteľ dobrovoľných hasičov na Ostrove Josef Černý: „Keď sa na to pozriem za posledné roky, tak je to extrém. Takáto situácia sa opakuje raz za 5 rokov."
Odstraňovanie hniezd na vlastnú zodpovednosť sa ale neodporúča. Neodborná manipulácia môže spôsobiť vážne následky a hmyz môže byť pri zásahu veľmi agresívny.