Space X má za sebou veľmi neúspešný štart rakety, no zrejme sa to nezaobíde bez následkov. Trosky z rakety sa podľa mnohých svedkov zrútili do obývanej oblasti na Bahamách. Táto udalosť sa už dôkladne prešetruje.
Americké regulačné orgány a vládni predstavitelia v Turks a Caicos dôkladne sa začali zaoberať dôkladnou analýzou správy o škodách na majetku v ostrovnej krajine, ktoré spôsobili trosky padajúce po explózii rakety SpaceX Starship nad oceánom počas štvrtkovej testovacej misie, uviedol Federálny úrad pre letectvo.
Pri tejto explózii a následnom dopade trosiek boli mnohé letecké spoločnosti prinútené odkloniť desiatky letov nad severným Karibikom.
Raketa Space X Starship explodovala vo vesmíre nad Bahamami približne osem minút po siedmom štvrtkovom letovom teste spoločnosti z Texasu a následne desiatky horiacich trosiek ožiarili oblohu nad Turks a Caicos, britským zámorským územím.
Obyvatelia južných a severných ostrovov Caicos opísali agentúre Reuters intenzívne dunenie, ktoré otriasalo zemou, a uviedli, že dostali správy od priateľov z North Caicos, ktorí našli obhorené kusy toho, čo považovali za trosky hviezdnej lode.
Úrady SpaceX a Turks and Caicos teraz vyzývajú verejnosť, že ak nájdu nejaký úlomok, aby s objektom nemanipulovali, ale kontaktovali miestne úrady a políciu.
V súvislosti s výbuchom hviezdnej lode prebieha multiinštitucionálne vyšetrovanie, uviedol pre agentúru Reuters komisár Kráľovskej polície na ostrove Turks a Caicos Fitz Bailey, pričom správy o škodách na verejnom majetku troskami odmietol komentovať.
Podľa údajov seizmických pozemných senzorov analyzovaných Benjaminom Fernandom, výskumníkom v oblasti seizmológie, dunenie pochádzalo z mnohých oranžovo žiariacich úlomkov trosiek z výbuchu hviezdnej lode, ktoré prelomili zvukovú bariéru, keď sa vrhli atmosférou.
Raketa Starship, ktorá explodovala, mala na palube niekoľko nových prvkov, ktoré po prvý raz lietali a niesla svoju prvú sériu falošných satelitov, ktoré boli určené na rozmiestnenie vo vesmíre. Systém Starship spoločnosti SpaceX odštartoval z Boca Chica v Texase vo štvrtok o 17:37 miestneho času a letel na východ nad Mexickým zálivom.
Raketa sa následne oddelila od svojho superťažkého posilňovača podľa plánu vo výške 64 km a zapálila svojich šesť motorov, aby sa dostali ešte do vyššej výšky a dosiahli vesmír. Raketa bola namierená na suborbitálnu dráhu okolo Zeme, aby znovu vstúpila do atmosféry nad Indickým oceánom a pokúsila sa o pohonné pristátie na vodnej hladine.
SpaceX však krátko po oddelení od Super Heavy stratila komunikáciu s raketou a neskôr potvrdila jej zánik. Počiatočné údaje naznačujú požiar, ktorý vznikol v zadnej časti lode, čo viedlo k rýchlej neplánovanej demontáži, uviedla spoločnosť SpaceX vo vyhlásení na svojej webovej stránke.