Kľúčom k vyhubeniu otravných komárov je niečo, čo by ste naozaj nečakali.
Podľa nového výskumu sa hluchí samci komárov nedokážu rozmnožovať. Keď skúmaní samci stratili sluch, drasticky to zmenilo ich správanie pri párení a spôsobilo, že komáre úplne stratili záujem o opačné pohlavie.
Prekvapivý objav sa podľa autorov štúdie môže ukázať ako nápomocný v boji proti druhom, ktoré šíria smrteľné choroby.
Výsledky experimentu uskutočneného na Kalifornskej univerzite vedcov ohromili. Tím vedený Craigom Montellom použil techniky modifikácie DNA na vytvorenie hluchých komárov. To prinieslo drastickú zmenu v ich sexuálnom správaní.
„Môžete ich nechať aj niekoľko dní so samicami a nebudú sa páriť,“ povedal Montell.
Odborníci tvrdia, že závery štúdie nielen ukazujú, aký dôležitý je sluch u tohto hmyzu, ale môžu byť cenné aj v boji proti druhom komárov, ktoré prenášajú choroby a sú smrteľné pre ľudí. Podrobnosti boli uverejnené v štúdii Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vedci odhalili, že samce komárov majú spomedzi hmyzu najviac sluchových neurónov. Hoci majú samičky o polovicu menej načúvacích prístrojov, ich sluch patrí stále k tým najlepším.
V štúdii sa odborníci zamerali na špecifický zmyslový kanál nazývaný TRPVa a jeho zodpovedajúci gén ( trpVa), ktorý je ekvivalentom kanála potrebného na počúvanie pri ovocných muškách.
„Nedostatok jediného génu trpVa spôsobil tento hlboký vplyv na správanie sa komárov pri párení,“ vysvetlil Dhananjay Thakur, ktorý pracuje na oddelení molekulárnej, bunkovej a vývojovej biológie.
Odborníci si všimli, že samce komárov Aedes aegypti reagujú na frekvenciu zvuku vydávaného mávaním krídel samice, ktorá je približne 500 Hz. Keď to počujú, odletia so zvukom okolo 800 Hz.
Samce tiež rýchlo modulujú túto frekvenciu, keď sú samice v blízkosti. Takto si obe pohlavia navzájom vysielajú signály, ktoré končia kopuláciou.
Po odstránení génu trpVa komáre stratili sluch, čo drasticky zmenilo ich správanie. Keď autori umiestnili nepočujúcich samcov do komôr so saičkami, nič sa nestalo.
„Ak nepočujú tlkot krídel samice, nemajú záujem,“ zdôraznil Montell.
Sluch je podľa vedcov potrebný nielen na to, aby samce kopulovali, ale zdá sa, že postačuje aj na vzbudenie ich túžby. Je zaujímavé, že vplyv straty sluchu na správanie sa líši v závislosti od pohlavia.
„Vplyv straty sluchu na samičky je minimálny, ale na samčekov je absolútny,“ povedal Montell a dodal, že jeho tím by chcel v budúcnosti túto otázku preskúmať.
Výsledky výskumu sú podľa autorov „šokujúce“.
„U väčšiny organizmov správanie pri párení závisí od kombinácie niekoľkých zmyslových signálov,“ zdôraznil jeden zo študentov vykonávajúcich experiment.
Vedci sa domnievajú, že závery o úlohe zvuku pri párení a funkcii, ktorú TRPVa zohráva pri sluchu, možno aplikovať aj na iné druhy komárov.
Môže to znamenať nový spôsob boja proti druhom hmyzu, ktoré prenášajú smrteľné choroby. V súčasnosti je jednou z aktivít vykonávaných na tento účel zníženie populácie nebezpečného hmyzu vytváraním kolónií sterilných jedincov.