Turisti sú pri pohľade na Skalnaté pleso v šoku. Takmer úplne z neho zmizla voda. Čo je príčinou?
Nielen Slovensko, ale aj celý svet trápia v dôsledku klimatických zmien veľké suchá, ktoré vedú k vysychaniu vodných tokov a plôch. Extrémne horúcim a suchým bolo toto leto aj na Slovensku.
A napriek tomu, že obdobie sucha vystriedali prudké prívalové dažde, ktoré v polovici septembra spôsobili masívne záplavy v Česku, Poľsku, Rakúsku či na západe Slovenska, sme v októbri opäť zaznamenali dlhé obdobie stabilného počasia bez zrážok, ktoré stále pretrváva.
Turistov, ktorí sa počas týchto suchých jesenných dní vyberú na výlet do Tatier, cestou na Lomnický štít čaká nemilé prekvapenie. Z hlbín Skalnatého plesa takmer úplne zmizla voda. Vyschlo pleso v dôsledku sucha, alebo treba hľadať príčinu niekde inde?
Pohľad na vyschnuté pleso je znepokojujúci. Turisti, ktorí do našich veľhôr zavítali začiatkom jesene tvrdia, že ešte pred niekoľkými týždňami v ňom voda bola. S príchodom novembra však situácia vyzerá inak.
Podľa aktuálnych záberov zostala z plesa len malá kaluž uprostred.
Príčinou je, samozrejme, aj dlhé obdobie bez zrážok, no nielen to. Odborníci vysvetľujú, prečo na jeseň dochádza k vysychaniu tohto plesa a ako je možné, že sa to nestalo prvýkrát.
Téme vysychania Skalnatého plesa sa podľa turistického portálu cezhory.sk venuje aj Ivan Bohuš v publikácii Tatranské doliny v zrkadlení času.
Skalnaté pleso má v rôznych obdobiach roka rôznu hĺbku i veľkosť. Naplnené vodou býva najmä na jar vďaka topiacemu sa snehu a v lete, ak sú výdatné zrážky. Voda občas preteká aj ponad hrádzu, ktorá bola vybudovaná v roku 1937.
„Mala zdvihnúť hladinu plesa, ktoré počas suchších letných a jesenných období takmer vysychá,“ hovorí o hrádzi I. Bohuš spomínanej publikácii. Pred viac ako polstoročím sa robili aj neúspešné pokusy o zocelenie priepustného dna plesa, nenaplnili však očakávania.
Čoraz viac odborníkov sa už vtedy prikláňalo k názoru, že úbytok vody je spôsobený teplejšou klímou. Príčinou je však aj narušenie brehov plesa.
Mohlo k nemu dôjsť najmä počas stavebných prác pri výstavbe lanovky na Lomnický štít. Už vtedy odborníci identifikovali takmer desať miest, kade môže voda unikať.
Zostáva nám už len dúfať, že jeseň ešte prinesie výdatný dážď a zima nás poteší bohatou snehovou nádielkou, aby sme na jar znovu mohli obdivovať pokojnú vodnú hladinu Skalnatého plesa.
Avizovaná zmena počasia, ktorá by mohla priniesť zrážky, by mala prísť už v priebehu budúceho týždňa. Viac o počasí sa dozviete v našej predpovedi>>>