Smutné výročie: Od najväčšej veternej kalamity vo Vysokých Tatrách uplynulo 20 rokov

Smutné výročie: Od najväčšej veternej kalamity vo Vysokých Tatrách uplynulo 20 rokov
Ema Bazhaykin

Dnes si pripomíname smutné výročie. Presne pred dvadsiatimi rokmi, 19. novembra 2004, sa Tatrami prehnala ničivá víchrica, ktorá ich zmenila na nepoznanie.

O sile víchrice, ktorá sa v roku 2004 prehnala Tatrami, svedčí aj fakt, že bola zaradená medzi desať najničivejších európskych veterných kalamít za posledných 30 rokov.

Veterná pohroma zničila viac ako 12 000 hektárov lesa, pričom napáchala nielen rozsiahle materiálne škody, ale vyžiadala si aj dva ľudské životy.

Sila víchrice bola ničivá, o život prišli aj dvaja ľudia

„Tatry sú preč,“ ťažko hľadali slová lesníci, keď išli odstraňovať následky ničivej víchrice. Piatok 19. novembra 2004 zmenil tvár Tatier na nepoznanie. V tento deň medzi 15:30 h a 18:00 h prenikol do tatranskej oblasti mohutný studený front, sprevádzaný mimoriadne silným padavým vetrom (bóra).

 

Popadané stromy zasypali cestné komunikácie i železničné trate, strhávali elektrické vedenie, víchrica vytrhávala zo striech škridle a rozbíjala okná. Desiatky ľudí sa nevedeli dostať do svojich domovov.

Kalamita si vyžiadala aj dve ľudské obete – jedného českého turistu a vodiča auta, na ktoré spadol strom.

Na Lomnickom štíte dosiahol vietor rýchlosť 170 km/h, na Skalnatom plese 200 km/h a pri hornej hranici lesa v nadmorskej výške okolo 1480 m n. m. až 230 km/h. Historicky najvyššiu rýchlosť dosiahol vietor na Skalnatom plese v novembri 1965, keď zaznamenali 283 km/hod.

Tatry sa zmenili na nepoznanie

Kalamita zasiahla najmä centrálnu časť Tatier, čiže zhruba územie od Štrbského Plesa po Tatranské Matliare. Víchrica zničila celkovo 12 600 hektárov lesa, z čoho pripadlo viac ako 75 percent na smrek a vyše ôsmich percent na borovicu.

 

 

Do konca roka 2005 sa lesníkom podarilo spracovať takmer 88 percent kalamity. Práce na odstraňovaní následkov víchrice, ktorá dostala pomenovanie Alžbeta, sa definitívne skončili v máji 2006.

Do záchranných prác sa zapojili mnohé mestá, organizácie a spoločnosti, hasiči i armáda s ťažkou technikou. Bezprostredne po kalamite odstraňovalo následky veternej spúšte viac ako 800 lesníkov zo Štátnych lesov TANAP-u.

Záchranné práce boli mimoriadne komplikované, pretože popadané stromy sa nachádzali doslova všade, keď na niektorých miestach dosahovali aj desaťmetrovú výšku. Záchranári pomáhali ľuďom v sanatóriách a hoteloch i v obydliach odrezaných od sveta.

V Tatrách bola 19. novembra 2004 vyhlásená mimoriadna situácia, odvolali ju až 2. decembra 2004.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
10 °C / 0 °C
Judita
Zajtra
Polooblačno
6 °C / -1 °C
Dagmara
Sobota
Skoro jasno
5 °C / -7 °C
Bohdan
Nedeľa
Dážď so snehom
5 °C / -6 °C
Adela
Pondelok
Polooblačno
5 °C / -7 °C
Nadežda
Utorok
Snehové prehánky
6 °C / -3 °C
Adam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd