Smrtiaci hurikán Beryl sa zapísal do histórie. Spustošil veľké časti Karibiku, Mexika aj USA, zabíjal ľudí a hneď na začiatku hurikánovej sezóny prekonal rekord z roku 2005, keď vietor dosiahol rýchlosť 265 kilometrov za hodinu. Meteorológovia sa už teraz boja, čo bude nasledovať. Hurikány totiž obvykle vrcholia ku koncu leta.
Besnenie hurikánu Beryl prekonalo v utorok dávny rekord, keď vietor fúkal rýchlosťou 265 kilometrov za hodinu. Podľa Briana McNoldyho z Univerzity v Miami tým prekonal hurikán Emily z roku 2005. U neho vedci namerali rýchlosť 257 kilometrov za hodinu, a navyše sa tak v rámci letnej hurikánovej sezóny stalo až o 14 dní neskôr.
„Keď sú búrky v tropickom Atlantiku a východnom Karibiku silné, býva to predzvesťou veľmi rušnej sezóny,“ citoval spravodajský web CNN odborníka na hurikány a vedca Coloradskej štátnej univerzity, Phila Klotzbacha. „Táto aktivita je pravdepodobne varovným signálom,“ podotkol.
Sezóna hurikánov v Atlantiku oficiálne začína 1. júla, ale prvé silnejšie hurikány sa objavujú v polovici augusta a vrcholia v septembri. Beryl ale vyčíňal už koncom júna, a to kvôli značnému otepleniu. Využil teplé vody a stal sa tak najskoršie zaznamenaným hurikánom piatej kategórie v danom mieste.
„Vzhľadom k extrémne vysokým teplotám vody by sme mohli zažiť obvykle augustové a septembrové búrky oveľa skôr,“ povedal Klotzbach médiám. Teplé oceány sú podľa neho hlavným dôsledkom otepľovania sveta, ktoré je spôsobené znečistením ovzdušia fosílnymi palivami.
Podľa Klotzbacha môžeme očakávať rýchle zosilnenie búrok - Beryl dokázal počas jedného dňa zrýchliť o 105 kilometrov za hodinu. Dodajme, že Klotzbach so svojim tímom z Coloradskej štátnej univerzity predpovedal hyperaktívnu hurikánovú sezónu dávno predtým, než sa vytvorili prvé tri pomenované búrky: Alberto, Beryl a Chris.
So svojim tímom tiež aktualizoval pravdepodobný počet pomenovaných (teda silných) búrok, ktoré sa cez leto vyskytnú. Predpovedá, že ich v Atlantiku bude 25, a to vrátane 12 hurikánov.
V budúcom týždni sa každopádne očakáva krátka prestávka v búrkovej aktivite Atlantiku. Tá bude čiastočne spôsobená veľkou oblasťou suchého, prašného vzduchu a záchvevy rušivého strihu vetra (meteorologický termín popisujúci zmeny rýchlosti a smeru vetra na malom priestore).
Kedy začne najrušnejšia časť hurikánovej sezóny, je podľa Klotzbacha „otázkou za milión dolárov“. „V závislosti na tom, ako sa v najbližších týždňoch prejaví niekoľko atmosférických faktorov, môže tropická aktivita neskôr v júli opäť zosilniť alebo sa zdržať až do augusta,“ povedal.