Indickú metropolu v nedeľu ráno zahalila hrubá vrstva smogu. Koncentrácia znečisťujúcich látok vo vzduchu v Naí Dillí bola taká vysoká, že sa ľudia sťažovali na problémy s dýchaním. Smog zahalil aj ikonickú pamiatku.
Národný index znečistenia ovzdušia v Indii má šesť kategórií – vynikajúci, dobrý, mierny, zhoršený, silný a veľmi silný. Dnes ráno sa pritom index znečistenia ovzdušia v Naí Dillí pohyboval medzi kategóriami „silný“ a „veľmi silný“.
Znečistenie ovzdušia je každým rokom horšie a situácia už začína byť neúnosná. Obyvatelia sa sťažujú na ťažkosti s dýchaním a mnohí majú pocit, že sa dusia.
Podľa odborníka na životné prostredie Viveka Chattopadhyaya z Centra pre vedu a životné prostredie v Dillí k vzniku smogu prispela aj náhla zmena počasia.
„Meniace sa poveternostné podmienky v súčasnosti neumožňujú rozptyl znečisťujúcich látok, zdrojov emisií je preto stále viac,“ vysvetľuje.
Okrem toho sa začalo obdobie, v ktorom sa zvyšuje množstvo biomasy a spaľovania odpadu, čo podľa neho vedie k väčšej akumulácii škodlivín.
Znečistenie ovzdušia spôsobuje, že najmä cyklisti zápasia s mnohými problémami, majú ťažkosti s dýchaním a veľmi ľahko sa unavia.
„Aj keď robíme preventívne opatrenia a nosíme šatky, aby sme si zakryli tváre, nie je v tom žiadny rozdiel,“ povedal Balwinder Singh v rozhovore pre Reuters. „Mám pocit, že sa dusím,“ dodal Himanshu Mishra, ďalší obyvateľ indického hlavného mesta.
Smog spôsobuje ťažkosti nielen obyvateľom hlavného mesta, ale aj v jeho okolí. Dnes ráno zahalil ikonickú pamiatku Taj Mahal, mauzóleum nachádzajúce sa južne od Naí Dillí. Miestni tvrdia, že aj tu zlá kvalita vzduchu sťažuje dýchanie.
Dillí je najviac znečistené hlavné mesto na svete. Každý rok v Indii zomrie na príčiny súvisiace so smogom približne sedem miliónov ľudí.