Len pred pár týždňami začala vykurovacia sezóna a na niektorých miestach Slovenska je vzduch nedýchateľný. Najhoršia situácia je už niekoľko dní v Jelšave.
Nástupom vykurovacej sezóny stúpajú škodliviny vo vzduchu. Ak je znečisťujúcich látok v ovzduší nadbytok, vzniká smog. Vo všeobecnosti sa zvýšené koncentrácie PM10 v ovzduší pozorujú hlavne v zime v súvislosti s emisiami z vykurovania a zvýšenými emisiami z dopravy.
Vzduch, ktorý dýchame, je plný drobných čiastočiek z domácich, ale často aj priemyselných zdrojov. Hodnoty znečisťujúcich látok sa na Slovensku pravidelne monitorujú, a keď sú limity dlhodobo prekročené, SHMÚ vydá výstrahu pred nebezpečnou smogovou situáciou.
Už niekoľko dní platí výstraha v Jelšave a blízkom okolí. Od 30. novembra v tejto lokalite pretrváva smogová situácia. Príčinou sú vysoké emisie PM10 z vykurovania tuhým palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline, informuje SHMÚ.
Okrem Jelšavy sú zvýšené hodnoty znečisťujúcich látok prekročené aj vo Veľkej Ide pri Košiciach a v Prešove, kde je PM10 nad 50 µg/m3. PM10 je zmes častíc suspendovaných vo vzduchu s priemerom nepresahujúcim 10 mikrometrov.
Ak je v lokalite vyhlásená nebezpečná smogová situácia, ideálne je vôbec sa vonku nezdržiavať, resp. čo najviac eliminovať svoj pohyb v exteriéri. Rovnako sa odporúča nevetrať.
Ešte horšia situácia ako u nás je blízko slovenských hraníc, konkrétne na juhu Poľska v lokalite Sucha Beskidzka, kde je vzduch doslova už nedýchateľný.
V tomto blízkom meste sú limity prekročené extrémne, a to v prípade PM10 o viac ako 200 % a PM2,5 o viac ako 500 %.
Situáciu ohľadom smogu netreba podceňovať. Dlhodobé vystavovanie sa znečistenému ovzdušiu vedie k množstvu rôznych ochorení dýchacích ciest a krvného obehu.