Slovenský astrofotograf sa môže pýšiť ďalším krásnym záberom. Čo zachytil tentokrát?

Slovenský astrofotograf sa môže pýšiť ďalším krásnym záberom. Čo zachytil tentokrát?
Dominik Cenkner

Pán Ján Gajdoš, známy slovenský astrofotograf, nám do redakcie poslal svoj najnovší záber, ktorým sa rozhodne môže pýšiť. Vidíme na ňom IC 1396. Nejde o vlakové spojenie, ale veľkú emisnú hmlovinu.

Emisná hmlovina IC 1396 je fascinujúci objekt, ktorý sa rozprestiera na stovkách svetelných rokov a nachádza sa v súhvezdí Cepheus. Približne 3 000 svetelných rokov od Zeme.

Táto hviezdna oblasť je energizovaná jasnou centrálnou hviezdou. Tá je zodpovedná za jej rozžiarený vzhľad.

V rámci hmloviny IC 1396 sa nachádza aj známa štruktúra známa ako Sloní chobot, ktorá je koncentráciou medzihviezdneho plynu a prachu. Tieto tmavé oblasti sú kolískami nových hviezd, ktoré sa môžu formovať gravitačným kolapsom.

 

Ďalšie podrobnosti o IC 1396

Silné hviezdne vetre a žiarenie z centrálnej hviezdy tieto husté oblaky erodujú. Tým postupne odrezávajú mladé hviezdy od zásobníka materiálu potrebného pre ich tvorbu.

Farebný vzhľad hmloviny je výsledkom zloženia údajov získaných pomocou úzkopásmových filtrov, ktoré mapujú emisiu z atómov kyslíka, vodíka a síry hmloviny do modrých, zelených a červených odtieňov.

Jej objav sa datuje do roku 1893. Avšak konkrétny objaviteľ nie je v dostupných zdrojoch jasne špecifikovaný.

Tento pôsobivý objekt je nielen vizuálne ohromujúci, ale je aj dôležitým miestom pre štúdium procesov tvorby hviezd a interakcie medzi hviezdami a medzihviezdnym prostredím. IC 1396 je tak príkladom dynamiky a krásy vesmíru, ktorý nás neustále fascinuje svojou zložitosťou a nekonečnými záhadami.

Hmlovina IC 1396 zachytená z východného Slovenska
Hmlovina IC 1396 zachytená z východného Slovenska, Ján Gajdoš

Astrofotograf Ján Gajdoš má na konte množstvo krásnych záberov

Čo záber, to nádhera. Aj tak by sa dali charakterizovať fotografie, ktoré zhotovuje pán Ján Gajdoš z Belej nad Cirochou. O jeho záberoch sme na našom webe informovali už neraz.

Len minulý rok sa mu podarilo zachytiť polárnu žiaru, romantiku vo vesmíre, či hmlovinu, ktorá pripomína známu hernú postavičku. V marci 2024 sme zas písali o jeho zábere, na ktorom sa v plnej kráse predviedla Abell 31, jedna z najstarších planetárnych hmlovín.

Začiatkom apríla zachytil aj kométu 12P/Pons-Brook. Jej pozorovanie vtedy ovplyvnil výskyt saharského prachu v ovzduší nad Slovenskom. Kométa tak dostala ako keby závoj.

Rovnako v apríli tohto roka zachytil Bodeho hmlovinu či galaxiu, ktorá sa označuje ako Cigara. Tieto zábery nájdete v tomto článku.

 

Naposledy nám do redakcie poslal vzácnu Labutiu hmlovinu. Stačí kliknúť >>>TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
9 °C / -7 °C
Leopold
Zajtra
Skoro jasno
10 °C / -6 °C
Agnesa
Nedeľa
Polooblačno
10 °C / -4 °C
Klaudia
Pondelok
Snehové prehánky
7 °C / -4 °C
Eugen
Utorok
Občasný dážď
7 °C / -5 °C
Alžbeta
Streda
Zamračené
8 °C / 1 °C
Félix
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd