Západným Slovenskom sa včera bez pochyby prehnali jedny z najsilnejších búrok tohto leta. Na vine bol rozsiahly búrkový systém, ktorý sa prešiel prakticky celým západným a severozápadným Slovenskom. Búrky sa vždy pre meteorológov ťažko predvídajú, no situácia, akú sme mali včera, sa čakala a o ich riziku sa vedelo 24 hodín vopred, a to hneď od niekoľkých meteorologických autorít.
Slovensko má za sebou ďalšiu vlnu silných búrok, ktoré spôsobili zranenia a vyžiadali si aj obete na životoch. Pripomeňme, že tragický bol už štvrtok, kedy sa v oblasti Vysokých Tatier vyskytla silná stacionárna búrka, ktorá v priebehu krátkej doby priniesla desiatky milimetrov zrážok. Následná prívalová vlna, ktorá so sebou niesla množstvo kameniva a bahna, zasiahla skupinu turistov, z ktorých tri osoby prívalové povodne v Monkovej doline neprežili.
Ďalšia silná búrka sa včera prehnala naprieč celým západným Slovenskom, kde rozsiahly búrkový systém prinášal nárazy vetra, ktoré prekračovali rýchlosť až 100 km/h. Škody po búrke boli výrazné a plošné. Na mnohých miestach západného Slovenska od večera zasahovali hasiči predovšetkým v prípade popadaných stromov. Silný búrkový systém sa následne dohnal aj nad náš najväčší hudobný festival Pohoda, kde napáchal poriadne škody, pričom sa zrútil aj jeden z hlavných stagov, ktorý zranil niekoľko osôb.
Pohoda sa so silnými búrkami nestretla po prvýkrát. Už v roku 2009 sa festivalom prehnali silné búrky, následkom ktorých zahynuli dve osoby. Po tejto tragickej udalosti sa prijali opatrenia a na mieste festivalu sa nachádza stála meteorologická služba, ktorá sleduje vývoj počasia nad festivalom a varuje ľudí a organizátorov. Dalo sa včerajšej udalosti zabrániť?
Slovensko včera zasiahli jedny z najintenzívnejších búrok tohto leta. Čo sa to včera na našom území vlastne udialo?
Už niekoľko dní prúdi do našej oblasti mimoriadne teplá a vlhká vzduchová hmota. V dôsledku toho teploty na Slovensku prekračujú hranicu +35 °C a v najteplejších regiónoch sa dokonca teploty dostali cez +37 °C.
Problémom je, že tento teplý vzduch je zároveň aj vlhký. Zapríčiňuje to aj prítomnosť studeného frontu. Vlhký vzduch badáme na vysokých hodnotách rosného bodu a laici ho pociťujú neznesiteľným dusnom, ktoré trápi celé naše územie a oblečenie sa na pokožku doslova lepí.
Takáto skladba vzduchu je však pre búrky mimoriadne vhodná. Teplý a vlhký vzduch sa aj počas niekoľkých desiatok minút slnečného svitu stáva vplyvom prehrievania vysoko-energetický a ten následne pôsobí ako pušný prach. Stačí iskra v podobe nejakého podnetu a nad nami to doslova exploduje v podobe rastu kopovitej oblačnosti, z ktorej sa následne formujú búrky.
Búrky sú pre meteorológov vždy najnáročnejšie na predpoveď, no včerajšia situácia bola oveľa viac jasnejšia a predvídateľnejšia ako pri iných situáciách. Mnohé meteorologické autority varovali pred silnými búrkami.
Známa meteorologická služba Estofex vydala varovanie pre celú oblasť severozápadného Slovenska. Varovanie sa týkalo predovšetkým silných nárazov vetra a služba vydala pred búrkami výstrahu 2. stupňa.
Oficiálna výstražná služba českých meteorológov vydala pre pohraničné okresy Slovenska taktiež výstrahu 2. stupňa a búrky sme očakávali aj my. Pravidelne prinášame sériu meteorologických článkov označené ako PRVÉ INFO, kde po prvýkrát detailnejšie rozoberáme možné scenáre vývoja.
22 hodín pred silnými búrkami sme tento článok publikovali. Rozoberali sme v ňom, že Slovensko čakajú tri vlny búrok. Jedna v piatok ráno, ktorá aj prišla do okolia Bratislavy, druhá sa mala vyskytnúť popoludní v oblasti hôr a tretia, tá najvýraznejšia vlna, mala prísť v piatok večer.
V článku sme explicitne uviedli: „Oveľa nebezpečnejšie búrky sa sformujú v alpskej oblasti. Podvečer sa vytvorí mohutný búrkový systém, ktorý bude postupovať z Rakúska nad Moravu a podľa niektorých behov numerických modelov sa tento búrkový systém rozšíri aj nad západné Slovensko. Nebezpečné búrky budú najmä medzi 19:00 h až polnocou. Tento búrkový systém prinesie intenzívne prejavy v podobe silných nárazov vetra, ktoré môžu páchať materiálne škody. Okrem vetra treba počítať aj s lejakmi.“
Potenciál silných búrok tu teda bol. Pre územie Slovenska má však jedinú oficiálnu autoritu výstraha SHMÚ. SHMÚ môže oficiálne varovať záchranné zložky či miestne úrady. Ten rozhodne nezlyhal a taktiež s obrovským časovým predstihom vydal pre severozápadnú polovicu Slovenska výstrahu 2. stupňa.
Pre meteorológov sa búrky vždy ťažko predvídajú, no včera bola situácia oveľa jednoznačnejšia ako v iné letné dni a takmer všetci silné búrky s vetrom čakali.
V súlade s predpoveďami to všetko začalo už v piatok popoludní nad Alpami. Vytvárala sa tu kopovitá oblačnosť, z ktorej sa následne sformovali búrky. Tie sa postupom času vplyvom dobrého strihu vetra organizovali do zhlukov a vytvorili kompaktný búrkový systém, ktorý opustil Alpy a začal sa hnať cez východné Rakúsko nad Moravu a nad Slovensko.
Búrky pred 19:30 h prekročili rakúsko-slovenské hranice a hneď v Bratislave páchali škody. Silný vietor lámal stromy a dosahoval poryvy až 70 km/h. Vo východných častiach Bratislavy a za naším hlavným mestom začal búrkový systém silnieť a amatérske meteorologické stanice v širšom okolí bratislavského letiska, napríklad vo Vajnoroch, v Rovinke či v Tomášove, zaznamenali poryvy vetra cez 100 km/h.
Búrkový systém sa následne pohyboval západným Slovenskom. Poryvy o silnej víchrice boli zaznamenané v Trnave a v Nitre. Vietor lámal stromy a už prichádzali hlásenia o desiatkach výjazdov na západe Slovenska. To bolo krátko pred 20:00 h a bolo jednoznačné, že búrkový systém ďalej postúpi cez Považie nad severné Slovensko a potom ďalej do Poľska.
Každoročne sa pod holým nebom koná hudobný festival Pohoda, na ktorom sú desiatky tisíc ľudí. V otvorenom priestranstve je vždy ťažké zabezpečiť ochranu všetkých ľudí.
V článku o 20:05 h sme informovali o blížiace sa silnej búrke a ešte skôr okolo 18:40 h sme informovali na sociálnej sieti o blížiace sa búrke.
Silná búrka, ktorá začala ešte nad Alpami a skončila až nad Poľskom, mala charakteristiku derecha.
Derecho je meteorologický termín, ktorý označuje rozsiahly a dlhotrvajúci systém rýchlych búrok, ktoré sa pohybujú lineárne. Tieto búrky sú zvyčajne spojené so silnými nárazovými vetrami a môžu spôsobiť rozsiahle škody na majetku, stromoch a infraštruktúre.
Aby sme mohli hovoriť o derechu, tak je nutné, aby škody spôsobené vetrom boli početné na mnohých miestach, aby nárazy vetra presahovali rýchlosť 90 km/h a zasiahli oblasť v dĺžke najmenej 400 km. Derecho sa typicky tiahne stovky kilometrov naprieč a môže trvať niekoľko hodín, pričom sa pohybuje rýchlosťou vyše 80 km/h.
Silné búrky sa vyskytli a všetci s nimi počítali. Varovaní boli aj organizátori a niekoľko minút pred skutočným príchodom búrky bol festival Pohoda prerušený a ľudia bolo vyzvaní, aby sa ukryli do bezpečia a nezdržiavali sa pod veľkými stanmi, najmä nie v okruhu 2 metrov od nosníkov. Podľa aktuálnych dát zo staníc v okolí na letisku dosiahol poryv vetra rýchlosť 97,2 km/h.
Každému je jasné, že asi len ťažko každého skontrolujeme, či dodržiava pokyny a hlavné odporúčania pred výskytom búrky v prírode. Nie je možné zabezpečiť, aby si všetci vypli telefóny, skrčili sa k zemi pre prípad úderu blesku či aby dodržali bezpečnostné pokyny.
Letné búrky každoročne zabijú mnoho ľudí a zabili aj vo štvrtok troch turistov v Tatrách. Vždy je možné vinu na niekoho zhodiť, a to aj v prípade štvrtkovej tragédie v Tatrách. V prvom rade však predovšetkým v letnom období musíte mať dostatok informácií vy osobne.
Sledujte si meteorologické informácie, kontrolujte si výstrahy a najlepšie sledovať radar, ktorý vždy ukazuje reálny stav, nie predpoveď. Silné búrky hrozia totiž na Slovensku aj v nadchádzajúcich dňoch.