Sobotňajší výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai v Tichom oceáne vytvoril mohutnú tlakovú vlnu, ktorá bola pozorovaná aj z vesmíru. Tlaková vlna obletela celú Zem a zaznamenali sme ju aj na Slovensku.
Sopka Hunga Tonga-Hunga Haʻapai sa nachádza medzi ostrovmi Hunga Tonga a Hunga Haʻapai v Tichom oceáne, juhovýchodne od Nového Zélandu.
Ešte v sobotu okolo 5:00 nášho času došlo k mohutnej erupcii, ktorá sa zaradí medzi najsilnejšie výbuchy za posledné roky. Ihneď po erupcii vydali tamojšie úrady výstrahu pred vlnou tsunami, ktorá sa aj naplnila.
Masívna explózia bola nielen viditeľná z vesmíru, no zaznamenali ju aj meteorologické stanice po celom svete. Rýchlu zmenu v atmosférickom tlaku sme zaznamenali aj na Slovensku.
Prvá tlaková vlna dorazila do Bratislavy okolo 20:30 nášho času, čo je asi 15 a pol hodiny po výbuchu sopky. Tlaková vlna spôsobila, že atmosférický tlak vzduchu najskôr stúpol o 1,5 hPa, potom klesol o 3 hPa a opäť stúpol. Takéto výkyvy, ktoré už boli v menšej miere, sme zaznamenali do polnoci celkom tri.
Zaujímavosťou je, že sopka je od stanice v Bratislave vzdialená asi 17-tisíc kilometrov.
Erupcia bola natoľko silná, že výbuch bolo možné počuť v celej Oceánii ale dokonca aj v Japonsku či na 10-tisíc kilometrov vzdialenej Aljaške.
Rozsiahlu tlakovú vlnu zaznamenali na meteorologických staniciach po celom svete. Najlepšie však bola pozorovateľná z meteorologických družíc vo vesmíre.
Výbuch podmorskej sopky spôsobil vlnu tsunami. Varovali pred ňou najmä v Oceánii, no takisto v Austrálii, Japonsku či v USA a Južnej Amerike.
Vlna sa nakoniec aj vyskytla a spôsobila škody najmä v oceánskom štáte Tonga, kde dosiahla 1 až 2 metre. Vlna sa prehnala pobrežnými oblasťami a spôsobila aj škody.
Stay safe everyone 🇹🇴 pic.twitter.com/OhrrxJmXAW
— Dr Faka’iloatonga Taumoefolau (@sakakimoana) January 15, 2022
Vlnu tsunami zaznamenali aj v Japonsku a na západnom pobreží USA. Tam škody našťastie nenapáchala.
Viac o spôsobenej vlne tsunami sa dočítate v našom ďalšom článku.