Na Slovensku bol zaznamenaný a oficiálne potvrdený výskyt veľmi nebezpečného invazívneho druhu sršňa. Štátna ochrana prírody zahájila proti ázijskému sršňovi aktívny boj. Ak sa u nás tento sršeň premnoží, bude to pre našu krajina veľmi zlá správa.
Na Slovensku bol potvrdený výskyt invazívneho sršňa ázijského, ktorý je nebezpečný najmä tým, že ničí zdravé včelstvá. Ojedinele zaútočí aj na človeka a jeho bodnutie môže byť aj smrteľné.
Boj proti tomuto invazívnemu druhu sa začal aj na našom území, a to zakúpením prostriedkov na monitoring a následnú likvidáciu sršňov.
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR nakúpila príslušenstvo na monitoring a zničenie sršňa ázijského za 35 306 eur, informuje TASR, ako vyplýva aj zo zmluvy so spoločnosťou Aquazoo zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv. Nákup bol spolufinancovaný z Environmentálneho fondu.
Ochranári zaobstarali spolu 2 500 závesných pascí na hmyz, ktorej súčasťou dodania je návnada na sršňa. Ďalej kúpili štyri sady teleskopických nastaviteľných tyčí s príslušenstvom, informuje slovenská agentúra.
Tyče sú podľa zmluvy vybavené tlakovým rozprašovačom. Okrem toho zmluva obsahuje aj nákup ôsmich sád ochranných odevov, ako sú kombinézy, rukavice, ochranný štít a ochranná pracovná čiapka alebo helma.
Potenciálny výskyt sršňa ázijského je nutné nahlásiť na Štátnu ochranu prírody SR cez systém rýchleho varovania, dostupný na webstránke ŠOP SR, priblížili ochranári. Tí budú schopní efektívnejšie podchytiť jeho prípadný výskyt a podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia.
A ako ho spoznať? Sršeň ázijský je o niečo menší než jeho európsky príbuzný. Má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
Odborníci sa obávajú straty cenných druhov hmyzu, najmä včiel medonosných, čo by mohlo vážne narušiť opeľovanie rastlín v budúcich rokoch a viesť k potravinovej kríze. Zatiaľ nie je jasné, aké ďalšie škody by ázijský sršeň mohol spôsobiť.
Čo sa týka bodnutia človeka − sršeň ázijský môže človeka zabiť v prípade, že je na jeho jed alergický, − ale to môže aj náš európsky sršeň. Predpokladá sa, že tento druh zabije každoročne v Japonsku 30 až 50 ľudí.