Počasie rozdelilo Slovensko na dve polovice. Avšak nie západ a východ, ale „dole a hore.“ Zatiaľ čo v nižších polohách prevláda nízka oblačnosť a hmly, na horách je krásne slnečno. Nasledujúce hodiny však budú nebezpečné.
Počasie u nás dnes ovplyvňuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu nad západnou, strednou a južnou Európou. Vo vyšších vrstvách ovzdušia k nám od severozápadu prúdi teplý vzduch.
Preto je dnes na väčšine územia zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Slnečné lúče prenikli len na Záhorí a v severných okresoch stredného Slovenska.
Práve na miestach, kde sa oblačnosť a hmly rozptýlili je aj najteplejšie. Z tohto dôvodu je miestami teplejšie na horách než v nižšie položených mestách.
Rozptyl denných teplôt je preto vysoký. Od -4 °C do +9 °C.
S rovnakým charakterom počasia treba počítať aj v nasledujúcich dňoch. Prelom rokov tak bude nebezpečný.
Pri hmlách a slabom mrholení môžu tieto prejavy počasia namŕzať a vytvárať poľadovicu. Situácia tak môže byť nebezpečná najmä na cestách.
Riziko úrazu však hrozí aj chodcom. Zľadovatené chodníky si rýchlo môžu vypýtať svoju daň.
Mrznúca hmla sa tvorí, keď sa mikroskopické vodné kvapky vo vzduchu ochladia pod 0 °C, ale nezamrznú okamžite. Tieto podchladené kvapky vody pri kontakte s povrchmi okamžite zamŕzajú, vytvárajúc tenkú vrstvu zrnitej námrazy. Tento jav sa môže vyskytnúť pri teplotách od 0 °C až do -20 °C.
Pre minimalizáciu rizík spojených s mrznúcimi hmlami je kľúčová prevencia a pripravenosť. Meteorologické služby vydávajú výstrahy pred týmto javom, ktoré by mali byť brané vážne. Vodiči by mali prispôsobiť rýchlosť jazdy podmienkam, udržiavať väčší odstup od ostatných vozidiel a používať hmlovky.